statystyki

Samorządy płyną pod prąd opłat za wodę

autor: Jakub Pawłowski12.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 12.07.2018, 09:50
Najniższa stawka za użytkowanie gruntów pod kąpieliska i tory wodne wynosi z kolei 0,01 zł za 1 mkw. na rok

Najniższa stawka za użytkowanie gruntów pod kąpieliska i tory wodne wynosi z kolei 0,01 zł za 1 mkw. na rokźródło: ShutterStock

Samorządowcy, zwłaszcza z Warmii i Mazur, są przeciwni nowym opłatom za usługi wodne. Chcą ich obniżenia i powrotu do ulg, które obowiązywały jeszcze w zeszłym roku. W przeciwnym razie ucierpi na tym turystyka w regionie, zagrożone będzie żeglarstwo – ostrzegali podczas ostatniego wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w Giżycku.

To odpowiedź na przedstawione przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę informacje o sposobie i wysokości naliczania stawek za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Chodzi o opłaty uiszczane m.in. przez zarządzających portami, właścicieli marin, kąpielisk lub pomostów. Są one określone w rozporządzeniu.

Chociaż Przemysław Daca podkreślał, że opłaty nie powinny stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników wód, to samorządowcy byli odmiennego zdania. Argumentowali, że są one wyższe, niż obiecywano im podczas ubiegłorocznych prac nad nowymi przepisami. A to rzutuje na atrakcyjność regionu dla turystów, żeglarzy oraz przedsiębiorców, którzy żyją z zostawianych przez nich pieniędzy.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane