statystyki

Samorządy płyną pod prąd opłat za wodę

autor: Jakub Pawłowski12.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 12.07.2018, 09:50
Najniższa stawka za użytkowanie gruntów pod kąpieliska i tory wodne wynosi z kolei 0,01 zł za 1 mkw. na rok

Najniższa stawka za użytkowanie gruntów pod kąpieliska i tory wodne wynosi z kolei 0,01 zł za 1 mkw. na rokźródło: ShutterStock

Samorządowcy, zwłaszcza z Warmii i Mazur, są przeciwni nowym opłatom za usługi wodne. Chcą ich obniżenia i powrotu do ulg, które obowiązywały jeszcze w zeszłym roku. W przeciwnym razie ucierpi na tym turystyka w regionie, zagrożone będzie żeglarstwo – ostrzegali podczas ostatniego wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w Giżycku.

To odpowiedź na przedstawione przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę informacje o sposobie i wysokości naliczania stawek za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Chodzi o opłaty uiszczane m.in. przez zarządzających portami, właścicieli marin, kąpielisk lub pomostów. Są one określone w rozporządzeniu.

Chociaż Przemysław Daca podkreślał, że opłaty nie powinny stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników wód, to samorządowcy byli odmiennego zdania. Argumentowali, że są one wyższe, niż obiecywano im podczas ubiegłorocznych prac nad nowymi przepisami. A to rzutuje na atrakcyjność regionu dla turystów, żeglarzy oraz przedsiębiorców, którzy żyją z zostawianych przez nich pieniędzy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane