statystyki

Urzędowe strony internetowe na dwóję. Ale to się zmieni

autor: Patryk Słowik17.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 17.04.2018, 08:47
Nie będzie obowiązku szybkiej przebudowy witryn WWW

Nie będzie obowiązku szybkiej przebudowy witryn WWWźródło: ShutterStock

Dziewięć spośród 19 ministerialnych serwisów jest kompletnie niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed urzędnikami więc wiele pracy. Tym bardziej że jeszcze w tym roku ma wejść w życie ustawa o dostępności cyfrowej stron i aplikacji mobilnych podmiotów realizujących zadania publiczne.

Nowe przepisy będą implementacją unijnej dyrektywy nr 2016/2102. Jej głównym celem jest zapewnienie szerokiej dostępności do portali i aplikacji na smartfony tworzonych przez podmioty publiczne. Skorzystać mają na tym przede wszystkim osoby niewidome i słabowidzące, głuche i słabosłyszące, starsze oraz mające trudności z rozumieniem języka pisanego bądź mówionego.

Polska od lat wlecze się w ogonie państw UE pod względem respektowania prawa do informacji osób niepełnosprawnych. Z badań GUS, na które powołuje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wynika, że wysokie standardy techniczne spełnia zaledwie 44,4 proc. stron urzędów administracji publicznej. Z analiz Fundacji Widzialni przeprowadzonych w 2017 r. płynie wniosek, że żadna spośród 19 stron ministerialnych nie jest dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych w stopniu bardzo dobrym. Zaledwie trzy uzyskały ocenę dobrą, niedostateczną – aż dziewięć.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane