statystyki

Będzie bezpłatny postój dla niepełnosprawnych? Wszystko w rękach samorządów

autor: Michalina Topolewska13.06.2018, 20:00
BON wskazuje, że decyzja o wprowadzeniu zwolnienia od opłat za parkowanie oraz określenie sposobu realizacji należy wyłącznie do organów władzy samorządowej, która wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność

BON wskazuje, że decyzja o wprowadzeniu zwolnienia od opłat za parkowanie oraz określenie sposobu realizacji należy wyłącznie do organów władzy samorządowej, która wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialnośćźródło: ShutterStock

Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych zwróciło się do samorządów o podjęcie działań, które zwolnią z opłat za parkowanie kierowców z dysfunkcjami zdrowotnymi.

Pismo w tej spawie trafiło do Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich, a jego wysłanie było efektem licznych informacji napływających do BON od osób niepełnosprawnych, które mają trudności z korzystaniem z miejsc postojowych na terenie całego kraju. Co do zasady jest tak, że zgodnie z przepisami o ruchu drogowym karta parkingowa jest dokumentem uprawniającym osoby z dysfunkcjami do zatrzymywania samochodu na miejscach specjalnie wydzielonych i dla nich przeznaczonych – w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. Te przepisy nie zwalniają jednak z opłat za postój.

Kwestie odpłatności określają natomiast regulacje zawarte w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2222). Przewidują one, że osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w obrębie płatnej strefy na podstawie wewnętrznych regulacji poszczególnych samorządów lub podmiotu zarządzającego terenem, na którym znajduje się parking. W praktyce oznacza to, że sytuacja na terenie kraju jest niejednolita, bo część samorządów stosuje zwolnienia na swoim terenie, a inne nie, co niejednokrotnie kończy się ukaraniem za brak opłaty.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Stef(2018-06-14 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Czy inwalida musi miec na szybie naklejke inwalida i tak jezdzic po miescie to bardzo jest niekomfortowe a jak juz jezdzi bez naklejki to czy nie ma innej formy bez naklejki by mogl parkowac na miejscach dla inwalidow?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • noja(2018-06-15 14:46) Zgłoś naruszenie 01

    Nie zgadzam sie z mozliwoscia wprowadzenia bezpłatnego parkowania w strefach platnych, chyba ze np. do 1 godziny. Nie taka byla idea wprowadzenia kart parkingowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane