statystyki

Więcej czasu na standardy dla środowiskowych domów

autor: Michalina Topolewska24.01.2018, 08:55; Aktualizacja: 24.01.2018, 09:32
urzędnik

ŚDS są placówkami dziennego pobytu przeznaczonymi dla osób upośledzonych umysłowo, przewlekle psychicznie chorych oraz z innymi zaburzeniami czynności psychicznych.źródło: ShutterStock

Samorządy prowadzące środowiskowe domy samopomocy (ŚDS) będą miały więcej czasu na dostosowanie ich do wynikających z przepisów wymogów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zamierza przesunąć termin osiągnięcia przez nie standardów.

ŚDS są placówkami dziennego pobytu przeznaczonymi dla osób upośledzonych umysłowo, przewlekle psychicznie chorych oraz z innymi zaburzeniami czynności psychicznych. Szczegółowe zasady ich funkcjonowania określa rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. nr 238, poz. 1586 ze zm.).

To właśnie w nim wskazane są m.in. warunki, jakie musi spełniać lokal oraz pomieszczenia przeznaczone na pobyt uczestników zajęć, jakich pracowników powinny zatrudniać oraz ilu członków personelu powinno przypadać na jedną osobę (wskaźnik jest uzależniony od typu ŚDS). Rozporządzenie zawiera też wymagania co do usług i form wsparcia oferowanych osobom psychicznie chorym. Jednocześnie w jego przepisach przejściowych zapisano, że ŚDS powinny być dostosowane do standardów w terminie do 31 grudnia 2018 r. Na ich osiągnięcie zostało więc już mało czasu.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane