statystyki

Samorząd: Trudno podnieść już ustalone dotacje

autor: Michał Culepa24.01.2018, 18:00
O zapłatę ok. 700 tys. zł wraz z odsetkami wystąpiła do Skarbu Państwa gmina O., z tytułu zbyt niskich – jak twierdziła – dotacji na wykonywanie zadań zleconych ustawowo jednostkom samorządu terytorialnego (jst).

O zapłatę ok. 700 tys. zł wraz z odsetkami wystąpiła do Skarbu Państwa gmina O., z tytułu zbyt niskich – jak twierdziła – dotacji na wykonywanie zadań zleconych ustawowo jednostkom samorządu terytorialnego (jst).źródło: ShutterStock

Jeżeli dotacje z budżetu państwa na zadania zlecone samorządom zostały prawidłowo ustalone i wypłacone zgodnie ustawą budżetową oraz przepisami o finansach publicznych, to gmina nie może skutecznie żądać ich uzupełnienia – uznał Sąd Najwyższy.

O zapłatę ok. 700 tys. zł wraz z odsetkami wystąpiła do Skarbu Państwa gmina O., z tytułu zbyt niskich – jak twierdziła – dotacji na wykonywanie zadań zleconych ustawowo jednostkom samorządu terytorialnego (jst). Dotacje te miały być przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem m.in. ewidencji ludności (głównie meldunki i wydawanie dowodów osobistych).

Gmina twierdziła, że nie pokrywały one wszystkich wydatków, a roszczenia swoje oparła na art. 49 ust. 6 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2003 r. nr 203 poz. 1966). Zgodnie z nim w przypadku nieotrzymania dotacji w wysokości zapewniającej pełne i terminowe wykonanie zleconych zadań można ubiegać się o należne świadczenie wraz z odsetkami w postępowaniu sądowym.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane