statystyki

Gminy mogą wspomagać szerszą grupę zabytków

autor: Marcin Nagórek12.01.2018, 20:00
zabytek, obraz, muzeum

W obecnym stanie prawnym nie można uzależnić dotacji celowej na prace konserwatorskie lub budowlane przy zabytku od terminowego wywiązywania się ze zobowiązań na rzecz podmiotów publicznoprawnych.źródło: ShutterStock

W styczniu zamierzamy przyjąć w gminie uchwałę w sprawie dotowania zabytków. Czy, jak było dotychczas, dotacje muszą być ograniczone tylko do zabytków wpisanych do rejestru zabytków? Czy możemy uzależnić ich przyznanie od braku zaległości publicznoprawnych wobec publicznych podmiotów, np. z tytułu podatków?

Z wysokim prawdopodobieństwem takie zapisy mogą skutkować interwencją organu nadzoru, czyli regionalnej izby obrachunkowej. Aby uniknąć ewentualnego stwierdzenia nieważności wadliwych zapisów uchwały, właściwe jest więc uprzednie pozyskanie stanowiska wspomnianej instytucji.

Wybór po stronie samorządu

W art. 81 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej: u.o.z.o.z.) w ust. 1 wskazano, że w trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru albo znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków może być udzielona przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale. Przepis stanowi podstawę prawną do stworzenia systemu dotacyjnego m.in. w gminie przez radę gminy, przy czym ustawodawca nie obliguje do podjęcia takiej uchwały, a jedynie przewiduje taką możliwość, o czym świadczą słowa „może być udzielona”. Natomiast przyznanie dotacji ma już wymiar dwuetapowy, w tym sensie, że aby pieniądze trafiły do konkretnego podmiotu, np. do parafii, potrzebne są łącznie dwie uchwały rady gminy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane