To nowy wymóg, który spoczywa na samorządach. Od tego roku muszą przesyłać do fiskusa zagregowane dane dotyczące podatków lokalnych (w tym m.in. od nieruchomości). Ma to pomóc zarówno gminom, jak i resortowi finansów lepiej prowadzić swoją politykę podatkową.
Co ważne, w tym roku gminy będą miały więcej czasu, by sprostać nowym obowiązkom. W świetle par. 11 nowego rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie sprawozdania podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2455) termin na złożenie pierwszej części sprawozdania (części A) mija 28 lutego.
W przyszłych latach gminy będą miały na to czas do 10 stycznia danego roku podatkowego (stanowi o tym par. 7 ust. 1 rozporządzenia).
Jeszcze więcej czasu jest na sporządzenie i przesłanie do RIO części drugiej sprawozdania. W tym przypadku termin upływa 20 lipca danego roku podatkowego.
Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązkowe sprawozdanie dzieli się na dwie części. Pierwsza obejmuje dane dotyczące wysokości stawek podatku od nieruchomości (rodzaje przedmiotów opodatkowania i określone dla nich stawki podatku), a także średnią cenę skupu żyta i sprzedaży drewna przyjęte na potrzeby obliczeń podatku rolnego i leśnego.
W drugiej części sprawozdania muszą znaleźć się dane dotyczące podstaw opodatkowania daninami lokalnymi. W przypadku podatku od nieruchomości będą to więc zagregowane dane o powierzchni, powierzchni użytkowej oraz wartości przedmiotów opodatkowania tym podatkiem (w podziale na rodzaje przedmiotów opodatkowania zgodnym z obowiązującymi na terenie gminy stawkami), a także analogiczne dane dotyczące powierzchni zwolnionych z podatku.
W tej części sprawozdania gminy muszą też zawrzeć zagregowane dane o liczbie hektarów przeliczeniowych gruntów gospodarstw rolnych oraz liczbie hektarów pozostałych gruntów opodatkowanych podatkiem rolnym.