statystyki

Lepiej podważyć uchwałę niż się skarżyć na bezczynność organu nadzoru

autor: Marcin Nagórek05.01.2018, 07:00
Urzędnik

Nie ma prawnej możliwości złożenia skutecznej skargi sądowej przez osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole na organ nadzoru z powodu niepodjęcia rozstrzygnięcia nadzorczego w określonej sprawie.źródło: ShutterStock

Prowadzę niepubliczne przedszkole. Jego działalność jest finansowana m.in. dotacjami z gminy. Uważam, że uchwała rady gminy, która ustala warunki dotacji, jest wadliwa. Jednak mój wniosek do organu nadzoru o orzeczenie jej nieważności został rozpoznany negatywnie. Czy mogę złożyć skargę do sądu na organ, skoro jest bezczynny? Ewentualnie jakie inne rozwiązanie jest możliwe?

Nie ma prawnej możliwości złożenia skutecznej skargi sądowej przez osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole na organ nadzoru z powodu niepodjęcia rozstrzygnięcia nadzorczego w określonej sprawie. Jednak taki podmiot może złożyć skargę w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). Wtedy zapewne sąd rozpozna merytorycznie argumenty dotyczące wadliwości uchwały dotacyjnej.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rzekomy brak reakcji RIO

Z podanych w liście informacji wynika, że przedmiotem uchwały są kwestie związane z dotowaniem niepublicznych placówek oświatowych. Uchwały w tym zakresie podejmowane są na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty (dalej: u.s.o.). Mówi on, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w ust. 1a–1c i 2–3b u.s.o. oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, uwzględniając zwłaszcza podstawę obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie i w rozliczeniu wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczenia dotacji. Zgodnie z art. 86 ustawy o samorządzie gminnym organami nadzoru są prezes Rady Ministrów i wojewoda, a odnośnie do spraw finansowych – regionalna izba obrachunkowa. Natomiast z art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wynika, że ich właściwość rzeczowa w zakresie działalności nadzorczej obejmuje uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy JST w sprawach zasad i zakresu przyznawania dotacji z budżetu JST. Zatem rzekoma bezczynność w zakresie uchwały dotacyjnej dotyczy zaniechania, a dokładniej braku stwierdzenia nieważności wspomnianej uchwały przez RIO.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane