Nowe standardy lokalowe dla żłobków i klubów dziecięcych

autor: Michalina Topolewska27.12.2017, 07:28; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:59
dzieci się bawią

Rozporządzenie doprecyzowuje też przepisy dotyczące powierzchni pomieszczeń żłobka. Nowa treść par. 2 pkt 1 przesądza, że zapewnienie większego niż 16 m2 pomieszczenia, gdy przebywa w nim więcej niż pięcioro dzieci, ma zastosowanie tylko do tych, które są przeznaczone do zbiorowego pobytu maluchówźródło: ShutterStock

W lokalu przeznaczonym na żłobek, który znajduje się w strefie pożarowej oznaczonej jako ZL, będzie mogło przebywać maksymalnie 25 maluchów.

Tak wynika z rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz.U. poz. 2379). Co do zasady taka placówka powinna znajdować się w budynku lub jego części, który spełnia wymogi ochrony przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II, czyli dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

Jednak par. 1 ust. 2–5 rozporządzenia (w dotychczasowym brzmieniu) zawiera wyjątek od tej reguły. Dopuszcza on prowadzenie żłobka lub klubu w lokalu umiejscowionym w innej strefie pożarowej oznaczonej jako ZL, ale jeśli są spełnione dodatkowe warunki.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane