statystyki

Droższe śmieci? Resort zaprzecza

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.12.2017, 16:00
Do wprowadzania kart wystarczy sprzęt powszechnie już stosowany, np. smartfon lub tablet

Do wprowadzania kart wystarczy sprzęt powszechnie już stosowany, np. smartfon lub tabletźródło: ShutterStock

Firma śmieciarska oddająca odpady na wysypisko za każdym razem będzie musiała odnotować ten fakt w specjalnej karcie. Zdaniem przedsiębiorców koszty wywózki śmieci wzrosną, a to odbije się na cenach dla mieszkańców. Resort środowiska zapewnia, że tak się nie stanie.

Obecny system nie przewiduje, aby karta przekazania odpadów towarzyszyła transportowi śmieci i była okazywana przez kierowcę śmieciarki uprawnionym służbom. Co więcej, przepisy zezwalają na sporządzanie zbiorczego dokumentu raz na miesiąc. Prowadzi to jednak do licznych patologii, np. porzucania śmieci w niedozwolonych miejscach. To ma zmienić nowelizacja ustawy o odpadach, którą wczoraj przyjął Senat.

Zgodnie z nią w trakcie wykonywania transportu kierowca śmieciarki będzie musiał posiadać kartę wygenerowaną z bazy danych o odpadach (BDO). Ze zbiorczego dokumentu zrezygnowano.

– Koszty wywozu śmieci wzrosną chociażby z uwagi na to, że każda śmieciarka będzie musiała zostać wyposażona w sprzęt elektroniczny. Jeżeli śmieciarka wykonuje np. trzy kursy dziennie, to znaczy, że tylko ona będzie generowała 90 kart miesięcznie – komentował Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane