statystyki

Samorząd sprawdzi, czy segregujesz śmieci

autor: Paulina Szewioła31.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 31.01.2018, 08:58
2020 rok do tego czasu Polska musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych

2020 rok do tego czasu Polska musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnychźródło: ShutterStock

 Ruda Śląska ma pomysł, jak walczyć z mieszkańcami, którzy nie sortują odpadów. To pilotażowa akcja kontroli segregowania śmieci. Ma ruszyć 1 lutego i objąć ponad 1764 gospodarstw domowych. Pilotaż ma potrwać pół roku.

Powodem wdrożenia takiej akcji, oprócz korzyści dla środowiska, są kwestie finansowe. Z każdym rokiem rosną bowiem ustawowe poziomy segregacji śmieci, które muszą być spełnione we wszystkich gminach.

Jak tłumaczy Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, ze wszystkich odpadów w tym roku powinno zostać wysegregowanych 30 proc., w przyszłym już 40, a w 2020 r. aż 50 proc. Wskaźniki te dotyczą papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych czy odpadów ulegających biodegradacji. I wynikają z regulacji unijnych, które nakazują zwiększenie poziomu odpadów poddawanych recyklingowi. Za przekroczenie tych wskaźników grożą gminom wysokie kary. Dziedzic przyznaje, że w 2016 r. w Rudzie Śląskiej segregowanych było 19 proc. odpadów. – Dlatego, gdyby trzymać się tej wartości, to już w tym roku miasto musiałoby zapłacić blisko 850 tys. zł. kary – zaznacza.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • obwatel(2018-01-31 09:32) Zgłoś naruszenie 70

    Ci krorzy segreguja powinni miec nizsze oplaty, a szczegolnie ci ktorzy maja kompostowniki i dbaja o srodowisko- wplywaja na mniejsza ilosc wywozonych odpadow !!!!!

    Odpowiedz
  • Ivonn(2018-01-31 16:46) Zgłoś naruszenie 10

    W ogóle za posegregowane nie powinno się płacić. To są surowce wtórne do przerobienia nieraz cenne i jeszcze za to płacić? Moja rodzina płaci 65 zł za miesiąc za SEGREGACJĘ. Okolice Warszawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane