statystyki

Samorząd sprawdzi, czy segregujesz śmieci

autor: Paulina Szewioła31.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 31.01.2018, 08:58
2020 rok do tego czasu Polska musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych

2020 rok do tego czasu Polska musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnychźródło: ShutterStock

 Ruda Śląska ma pomysł, jak walczyć z mieszkańcami, którzy nie sortują odpadów. To pilotażowa akcja kontroli segregowania śmieci. Ma ruszyć 1 lutego i objąć ponad 1764 gospodarstw domowych. Pilotaż ma potrwać pół roku.

Powodem wdrożenia takiej akcji, oprócz korzyści dla środowiska, są kwestie finansowe. Z każdym rokiem rosną bowiem ustawowe poziomy segregacji śmieci, które muszą być spełnione we wszystkich gminach.

Jak tłumaczy Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, ze wszystkich odpadów w tym roku powinno zostać wysegregowanych 30 proc., w przyszłym już 40, a w 2020 r. aż 50 proc. Wskaźniki te dotyczą papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych czy odpadów ulegających biodegradacji. I wynikają z regulacji unijnych, które nakazują zwiększenie poziomu odpadów poddawanych recyklingowi. Za przekroczenie tych wskaźników grożą gminom wysokie kary. Dziedzic przyznaje, że w 2016 r. w Rudzie Śląskiej segregowanych było 19 proc. odpadów. – Dlatego, gdyby trzymać się tej wartości, to już w tym roku miasto musiałoby zapłacić blisko 850 tys. zł. kary – zaznacza.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • obwatel(2018-01-31 09:32) Zgłoś naruszenie 70

    Ci krorzy segreguja powinni miec nizsze oplaty, a szczegolnie ci ktorzy maja kompostowniki i dbaja o srodowisko- wplywaja na mniejsza ilosc wywozonych odpadow !!!!!

    Odpowiedz
  • Ivonn(2018-01-31 16:46) Zgłoś naruszenie 10

    W ogóle za posegregowane nie powinno się płacić. To są surowce wtórne do przerobienia nieraz cenne i jeszcze za to płacić? Moja rodzina płaci 65 zł za miesiąc za SEGREGACJĘ. Okolice Warszawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane