Powstaną schroniska z usługami opiekuńczymi

autor: Michalina Topolewska29.11.2017, 20:30

 Gminy i organizacje pozarządowe będą mogły tworzyć placówki dla osób bezdomnych, które wymagają częściowej opieki. Ich wprowadzenie przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.).

Obecnie przepisy wymieniają trzy rodzaje instytucji udzielających bezdomnym tymczasowego schronienia. Są to ogrzewalnie, noclegownie i schroniska. Po wejściu w życie zmian – co ma nastąpić po 30 dniach od ogłoszenia w dzienniku ustaw – dołączy do nich schronisko z usługami opiekuńczymi. Poprzednie placówki są przeznaczone dla osób zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych bezdomnych.

W systemie wsparcia brakowało natomiast instytucji dla osób, które nie wymagają całodobowej opieki, np. w domu pomocy społecznej (DPS) lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, a jedynie częściowej. Tę lukę mają więc wypełnić schroniska z usługami opiekuńczymi. Takie placówki będą mogły też mieć miejsca dla bezdomnych, którzy są samodzielni. Tymczasowe schronienie, na okres nie dłuższy niż 4 miesiące, będą w nich mogły też znaleźć osoby czekające na umieszczenie w DPS.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane