statystyki

Schroniska będą zapewniać usługi opiekuńcze

autor: Michalina Topolewska07.02.2018, 20:00
bezdomny

Zmiany czekają również prowadzony przez każdego wojewodę rejestr placówek zapewniających tymczasowe miejsce pobytuźródło: ShutterStock

Osoby bezdomne, które potrzebują pomocy i opieki w codziennym życiu, będą mogły uzyskać ją w nowym typie placówki zapewniającej tymczasowe schronienie.

Możliwość jej prowadzenia przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. O wprowadzenie do systemu wsparcia schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi – bo tak ma się nazywać nowa jednostka – apelowały przede wszystkim organizacje pozarządowe (to one najczęściej na zlecenie samorządów prowadzą placówki dla osób bez stałego miejsca zamieszkania). Wskazywały na lukę w przepisach, która powodowała, że choć teraz schroniska nie mogą udzielać usług opiekuńczych, to w rzeczywistości zapewniają taką pomoc z uwagi na to, że osoba bezdomna nie kwalifikuje się do umieszczenia w placówce z całodobową opieką.

W trakcie dyskusji nad projektem duże zainteresowanie posłów wzbudziło to, czy samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze, aby zakładać schroniska z usługami opiekuńczymi lub przekształcać w nie te istniejące. Z odpowiedzi udzielonej przez Elżbietę Bojanowską, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wynika jednak, że na dodatkowe środki nie mają co liczyć.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane