statystyki

Dysponowanie rezerwą ogólną jest w gestii wójta, natomiast o celowej decydują radni

autor: Marcin Nagórek15.11.2017, 10:24; Aktualizacja: 15.11.2017, 10:55
Istnieją podstawy prawne ku temu, aby organ wykonawczy rozdysponował rezerwę ogólną na poczet kosztów sądowych.

Istnieją podstawy prawne ku temu, aby organ wykonawczy rozdysponował rezerwę ogólną na poczet kosztów sądowych.źródło: ShutterStock

Mamy wątpliwości dotyczące tegorocznego budżetu gminy. Chodzi o rezerwy ogólną i celową. Z pierwszej chcielibyśmy pilnie pokryć koszty sądowe, a drugą – oświatową – planujemy powiększyć. Czy takie operacje będą zgodne z prawem?

Istnieją podstawy prawne ku temu, aby organ wykonawczy rozdysponował rezerwę ogólną na poczet kosztów sądowych. Podobnie uzasadnione będzie zwiększenie w ciągu roku istniejącej rezerwy celowej do wyższego, wynikającego z potrzeb gminy poziomu.

Kompetencje z ograniczeniami

Rozważając przedstawiony problem, trzeba przede wszystkim odnieść się do regulacji ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.). Zgodnie z art. 222 ust. 1 u.f.p. w budżecie jednostki samorządu terytorialnego (czyli np. gminy) tworzy się rezerwę ogólną w wysokości nie niższej niż 0,1 proc. i nie wyższej niż 1 proc. wydatków budżetu. Z kolei w ust. 4 tego artykułu ustawodawca postanowił, że to zarząd JST – czyli np. wójt – dokonuje podziału rezerw, o których mowa w ust. 1 i 2.

Istotne jest jednak to, że art. 259 ust. 2 u.f.p. wprowadza pewne ograniczenie odnośnie do sposobu przeznaczania wspomnianej rezerwy. Wydatki przenoszone z rezerwy ogólnej nie mogą mianowicie zwiększać planowanych wydatków na uposażenia i wynagrodzenia ze stosunku pracy, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Z tymi regulacjami pozostaje w związku art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.), z którego wynika, że wójtowi przysługuje wyłączne prawo dysponowania rezerwami budżetu gminy.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane