statystyki

Marszałkowie stracą wpływ na działanie WFOŚiGW

autor: wioletta kępka15.11.2017, 10:24; Aktualizacja: 15.11.2017, 11:04
Kwietniowa nowelizacja nałożyła też na samorząd województwa obowiązek przyjęcia nowych statutów WFOŚiGW

Kwietniowa nowelizacja nałożyła też na samorząd województwa obowiązek przyjęcia nowych statutów WFOŚiGWźródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowisko opublikowało projekt rozporządzenie określającego tryb działania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przewiduje on, że decyzje rad nadzorczych funduszy mają zapadać większością głosów. To kolejny etap walki z urzędami marszałkowskimi, które do tej pory miały znaczący wpływ na WFOŚ-e.

Zaczęło się od tego, że nowelizacja prawa ochrony środowiska z 7 kwietnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 898) ograniczyła liczbę członków rad nadzorczych WFOŚiGW z 7 do 5 i w praktyce oddała kompetencję do ich wyboru instytucjom rządowym. Samorządom województw zostawiono do obsadzenia w radzie jedno miejsce. Tymczasem przed zmianą to sejmik decydował o obsadzeniu 6 miejsc, a jedno przypadało przedstawicielowi rządu.

Kwietniowa nowelizacja nałożyła też na samorząd województwa obowiązek przyjęcia nowych statutów WFOŚiGW. Władze regionów podjęły przy tej okazji próbę utrzymania wpływu na najważniejsze decyzję funduszy, zapisując w nowych statutach obowiązek podejmowania uchwał w kluczowych kwestiach jednogłośnie. Odpowiedzią władz centralnych była nowelizacja ustawy środowiskowej z 15 września br. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1888), która oddała kompetencje do określania trybu działania organów WFOŚiGW, w drodze rozporządzenia, ministrowi środowiska.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane