statystyki

Marszałkowie stracą wpływ na działanie WFOŚiGW

autor: wioletta kępka15.11.2017, 10:24; Aktualizacja: 15.11.2017, 11:04
Kwietniowa nowelizacja nałożyła też na samorząd województwa obowiązek przyjęcia nowych statutów WFOŚiGW

Kwietniowa nowelizacja nałożyła też na samorząd województwa obowiązek przyjęcia nowych statutów WFOŚiGWźródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowisko opublikowało projekt rozporządzenie określającego tryb działania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przewiduje on, że decyzje rad nadzorczych funduszy mają zapadać większością głosów. To kolejny etap walki z urzędami marszałkowskimi, które do tej pory miały znaczący wpływ na WFOŚ-e.

Zaczęło się od tego, że nowelizacja prawa ochrony środowiska z 7 kwietnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 898) ograniczyła liczbę członków rad nadzorczych WFOŚiGW z 7 do 5 i w praktyce oddała kompetencję do ich wyboru instytucjom rządowym. Samorządom województw zostawiono do obsadzenia w radzie jedno miejsce. Tymczasem przed zmianą to sejmik decydował o obsadzeniu 6 miejsc, a jedno przypadało przedstawicielowi rządu.

Kwietniowa nowelizacja nałożyła też na samorząd województwa obowiązek przyjęcia nowych statutów WFOŚiGW. Władze regionów podjęły przy tej okazji próbę utrzymania wpływu na najważniejsze decyzję funduszy, zapisując w nowych statutach obowiązek podejmowania uchwał w kluczowych kwestiach jednogłośnie. Odpowiedzią władz centralnych była nowelizacja ustawy środowiskowej z 15 września br. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1888), która oddała kompetencje do określania trybu działania organów WFOŚiGW, w drodze rozporządzenia, ministrowi środowiska.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane