statystyki

Budżet powinien dopłacić 1,65 mld zł do wiejskich jezdni

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.11.2017, 16:00
Z przeprowadzonych przez ZGW analiz wynika, że to kropla w morzu potrzeb.

Z przeprowadzonych przez ZGW analiz wynika, że to kropla w morzu potrzeb.źródło: ShutterStock

Na nie więcej niż 350 mln zł wsparcia w 2018 r. mogą liczyć gminy z obszarami wiejskimi z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”. Tak wynika z danych Związku Gmin Wiejskich RP.

Z przeprowadzonych przez ZGW analiz wynika, że to kropla w morzu potrzeb. Aby przeprowadzić niezbędne inwestycje drogowe w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich potrzeba aż 26 mld zł. Zdaniem Związku co najmniej połowę tej kwoty powinien dopłacić budżet państwa.

– Niezbędne jest dodatkowe, stałe dofinansowanie na drogi dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w kwocie co najmniej 1,65 mld zł rocznie – wylicza Marek Olszewski, przewodniczący ZGW. – Drogi gminne na obszarach wiejskich odgrywają nie tylko rolę komunikacyjną dla miejscowej ludności i przedsiębiorców. Są one często jezdniami: alternatywnymi dla dróg wojewódzkich czy krajowych (szczególnie podczas ich budowy i modernizacji), dojazdowymi do dużych ciągów komunikacyjnych, tranzytowymi dla ludności i podmiotów gospodarczych z okolicznych gmin – argumentuje.

Wyjaśnia, że gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mające rozległe sieci dróg nie są w stanie samodzielnie, bez dodatkowych źródeł finansowania, tworzyć i utrzymać ich wysoką jakość oraz spełniać nowoczesne wymogi ich użyteczności i bezpieczeństwa.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane