statystyki

Budżet powinien dopłacić 1,65 mld zł do wiejskich jezdni

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.11.2017, 16:00
Z przeprowadzonych przez ZGW analiz wynika, że to kropla w morzu potrzeb.

Z przeprowadzonych przez ZGW analiz wynika, że to kropla w morzu potrzeb.źródło: ShutterStock

Na nie więcej niż 350 mln zł wsparcia w 2018 r. mogą liczyć gminy z obszarami wiejskimi z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”. Tak wynika z danych Związku Gmin Wiejskich RP.

Z przeprowadzonych przez ZGW analiz wynika, że to kropla w morzu potrzeb. Aby przeprowadzić niezbędne inwestycje drogowe w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich potrzeba aż 26 mld zł. Zdaniem Związku co najmniej połowę tej kwoty powinien dopłacić budżet państwa.

– Niezbędne jest dodatkowe, stałe dofinansowanie na drogi dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w kwocie co najmniej 1,65 mld zł rocznie – wylicza Marek Olszewski, przewodniczący ZGW. – Drogi gminne na obszarach wiejskich odgrywają nie tylko rolę komunikacyjną dla miejscowej ludności i przedsiębiorców. Są one często jezdniami: alternatywnymi dla dróg wojewódzkich czy krajowych (szczególnie podczas ich budowy i modernizacji), dojazdowymi do dużych ciągów komunikacyjnych, tranzytowymi dla ludności i podmiotów gospodarczych z okolicznych gmin – argumentuje.

Wyjaśnia, że gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mające rozległe sieci dróg nie są w stanie samodzielnie, bez dodatkowych źródeł finansowania, tworzyć i utrzymać ich wysoką jakość oraz spełniać nowoczesne wymogi ich użyteczności i bezpieczeństwa.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane