statystyki

Gmina zapłaci za zmianę planu zagospodarowania przestrzennego

autor: Paulina Szewioła04.07.2017, 18:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Apelację od wyroku złożyła gminaźródło: ShutterStock

Jeżeli właściciel nieruchomości w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego poniósł szkodę, to może żądać od gminy rekompensaty. I to nawet wówczas, gdy nie użytkował on terenu w sposób, do którego mógł zostać potencjalnie wykorzystany.

Mężczyzna był właścicielem działki budowlanej, którą był zmuszony sprzedać po zaniżonej cenie, bowiem zmianie uległ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z terenu mieszkalnictwa o niskiej intensywności zabudowy stał się on bowiem obszarem dróg publicznych. W związku z powyższym mężczyzna wniósł pozew przeciwko gminie o odszkodowanie.

Sąd I instancji uznał roszczenie za zasadne. W uzasadnieniu przyznał, że jeżeli w związku ze zmianą planu miejscowego korzystanie z nieruchomości w sposób zgodny z jej dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel może żądać od gminy odszkodowania. I to nawet w przypadku, gdy nie użytkował on terenu w sposób, do którego mógł zostać potencjalnie wykorzystany. Zdaniem sądu rejonowego pojęcie korzystania z nieruchomości obejmuje możliwość realizacji określonych projektów lub zamierzeń i nie ogranicza się do sytuacji, w których właściciel podjął już konkretne działania faktyczne lub prawne.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane