Gminy nie będą już płacić za przyłączenie do wodociągów i kanalizacji. Stracą mieszkańcy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot, Michał Culepa28.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 28.06.2017, 11:04
woda, kran

Rynek wodno-kanalizacyjny jeszcze do niedawna był jednym z tych, na których najczęściej podejmowaliśmy interwencjeźródło: ShutterStock

Osoby, które chcą podłączyć dom do gminnych wodociągów i kanalizacji, zapłacą za całą długość rur – od domu do sieci, a nie tylko do końca swojej posesji . Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów SN.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • O CO TUTAJ CHODZI(2020-01-04 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    To jak to jest naprawdę? Za przyłącze wodociągowe na mojej działce płacę ja czy koszty ponosi gmina?

    Odpowiedz
  • pola(2018-11-07 10:11) Zgłoś naruszenie 21

    W mojej miejscowości polożno rurę kanalizacyją gmina każe nam podłączyć się do niej .Sami mamy wykonać przyłącza rownież poza granicami naszych dzialek.To jak to jest gmina bierze kase z Uni a ja jej robie przyłacze do mojej granicy

    Odpowiedz
  • max(2018-10-02 18:02) Zgłoś naruszenie 101

    Gmina dostaje kasę z unii i za przyłącze i rozbudowę sieci i dodatkowo pobiera ją od inwestorów heh dobre.Złoty interes

    Odpowiedz
  • emer(2018-09-19 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Pogubiłem się z przepisami .Gmina ponosi koszty budowy głównej sieci wodociągowej ,kosztami budowy przyłączy obciąża poszczególnych właścicieli działek. Jak należy rozumieć przyłącze do budynku do jakiego miejsca powinni wprowadzić rury wodociągowe- mam hydrofor.emer

    Odpowiedz
  • Andrzej(2018-08-09 00:33) Zgłoś naruszenie 01

    Jesli jest cos "silniejszego" niż Ustawa Sejmowa to proszę mnie wyprostować: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000328/O/D20170328.pdf

    Odpowiedz
  • przemo(2018-02-23 15:55) Zgłoś naruszenie 21

    Nie tylko sfinansować budowę ale również zapewnić bezawaryjność sieci oraz dokonywać na własny koszt napraw uszkodzeń powstałych nie z winy inwestora.

    Odpowiedz
  • Irena(2018-01-23 20:04) Zgłoś naruszenie 41

    ok w takim razie przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjne muszą oddać wszystkie pieniądze unii które dostały na rozbudowę sieci bo po co im to jest skoro to mieszkańcy powinni wszystko sfinalizować, co o tym myślicie

    Odpowiedz
  • jelcz laskowice(2017-12-26 21:32) Zgłoś naruszenie 31

    "Sąd w ustnych motywach swojego rozstrzygnięcia podkreślił, że podłączenie do kanalizacji służy przede wszystkim interesom konkretnego mieszkańca".I kolejny raz jesteśmy uświadamiani że istnieje komuna nie demokracja .Mieszkaniec nie ma prawa wyboru co do podłaćzenia się do sieci czy pozostania przy tzw.szambie .Władza wymaga od nas podłaczenia się do ustalonej daty w ustawie pod groźbą kar pieniężnych

    Odpowiedz
  • Czytam i nie rozumiem (2017-11-30 12:19) Zgłoś naruszenie 70

    Wasz art jest z 28 .06. 2017 a ten który teraz pokaże jest z 10. 08 2017 http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1063683,prokuratura-krajowa-gminy-oplaty-przylaczeniowe-woda-kanalizacja.html to jak to w końcu JEST BO JUZ SIE POGUBIŁEM ..? kto tam u was pracuje ze artykuły piszecie jak sie podoba ..albo na zamówienie albo jak ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anonim1(2017-11-29 14:28) Zgłoś naruszenie 132

    chciałem wybudować przydomową oczyszczalnie ale na terenie gdzie mam działkę jest przymus w postaci warunków zabudowy i konieczność przyłączenia do wodociągów, dlaczego mam płacić haracz za przyłączenie przecież to ja jestem klientem Państwo w Państwie

    Odpowiedz
  • ZAWIEDZIONA(2017-11-14 17:24) Zgłoś naruszenie 02

    ROZUMIEM, ŻE ZOSTAŁA WPROWADZONA INNA UCHWAŁA, KTÓRA KOSZTY PRZYŁĄCZY WOD.-KAN. ZRZUCA NA INWESTORA I OD CHWILI JEJ WPROWADZENIA OBOWIĄZUJE, JEDNAK INWESTORZY KTÓRZY ROZPOCZĘLI INWESTYCJĘ, A BYLI INFORMOWANI O ZWROCIE KOSZTÓW, TEN ZWROT POWINNI OTRZYMAĆ. JEŻELI BYM WIEDZIAŁA, ŻĘ WODOCIĄGI NIE ODKUPIĄ ODE MNIE PRZYŁĄCZA TO NIE WYKONAŁABYM GO.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Anonim(2017-11-08 11:04) Zgłoś naruszenie 32

    Zdecydujcie się jak to jest: Bo wg późniejszego artykułu "Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych" http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1063683,prokuratura-krajowa-gminy-oplaty-przylaczeniowe-woda-kanalizacja.html

    Odpowiedz
  • ano(2017-06-29 07:17) Zgłoś naruszenie 73

    "Sąd Najwyższy w obronie ludzi" - w tytule jednego z poprzednich artykułów - chyba przeczytanie obydwu grozi dysonansem poznawczym.

    Odpowiedz