statystyki

Wójt nakaże podłączenie do kanalizacji

autor: Leszek Jaworski31.12.2016, 10:00
Wójt nie tylko może, ale wręcz powinien nakazać podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.

Wójt nie tylko może, ale wręcz powinien nakazać podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.źródło: ShutterStock

Nieruchomość nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, bo na posesji znajduje się bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe. Technicznie jest możliwe podłączenie budynku do kanału sanitarnego sąsiedniego obiektu, ale przyłącze to nie jest własnością wodociągów miejskich. Czy w takiej sytuacji wójt może nakazać właścicielom podłączenie do sieci kanalizacyjnej?

Wójt nie tylko może, ale wręcz powinien nakazać podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Nieuregulowany stan prawny kanału sanitarnego może mieć znaczenie na etapie pozwolenia na budowę przyłącza lub zgłoszenia robót do organu wydającego pozwolenie lub rozpatrującego zgłoszenie robót. Istotne jest, że istnieje sieć kanalizacyjna.

Z tych przyczyn w sprawie ma zastosowanie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.u.c.p.g.). Zgodnie z nim właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane