statystyki

Tylko niewykonanie budżetu w całości uzasadnia brak absolutorium dla wójta

autor: Marcin Nagórek10.06.2017, 07:30
urzędnik urząd

Aby skutecznie postawić zarzut organowi wykonawczemu, należy wykazać i uzasadnić, że np. wydatki inwestycyjne zostały wykonane w ograniczonym zakresie wskutek jego niewłaściwego (wadliwego) postępowania.źródło: ShutterStock

Wkrótce w gminie zajmiemy się absolutorium dla wójta. Problem w tym, że nie do końca wiadomo, jak powinniśmy badać wykonanie budżetu. Czy zrobić to kompleksowo, czy też oceniać wykonanie poszczególnych zadań, np. inwestycyjnych, w kontekście złego ich oszacowania czy wpływu innych czynników zewnętrznych niezależnych? Ma to istotne znaczenie, bo rozważamy nieudzielenie absolutorium wójtowi.

Kwestie dotyczące m.in. błędnego skonstruowania budżetu jako planu finansowego lub niemożności zrealizowania określonej inwestycji z przyczyn niezależnych od organu wykonawczego nie mogą być brane pod uwagę automatycznie jako kryteria negatywnej oceny działalności wójta w postępowaniu absolutoryjnym. Oznacza to, że ewentualna uchwała w kwestii nieudzielenia absolutorium organowi wykonawczemu może zostać w podanych okolicznościach skutecznie wzruszona w toku sądowego postępowania administracyjnego.

Procedura absolutoryjna

Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że instytucja absolutorium jest podsumowaniem wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego (JST). Stanowi ona element zamykający gospodarkę finansową JST i jednocześnie środek kontroli organu stanowiącego nad działalnością organu wykonawczego, w tym przypadku wójta. Stosowne regulacje prawne dotyczące absolutorium są zamieszczone zasadniczo w dwóch aktach prawnych, czyli w ustawie o samorządzie gminnym oraz w ustawie o finansach publicznych (dalej: u.f.p.). Elementem niejako spinającym proces absolutoryjny są regulacje wynikające z ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane