Po raz trzeci przyznaliśmy w tym roku Samorządową Perłę Internetu. Zdaniem jury najlepsza ze zgłoszonych stron WWW należy do miasta Poznania. Internauci wybrali natomiast stronę gminy Pawłów
Zgodnie z regulaminem jury wybierało najlepszą samorządową stronę WWW w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, miasto poniżej 100 tys. mieszkańców, miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Okazało się, że te gminy, które zostały w tym roku wyróżnione Perłą Samorządu w kategoriach najlepszy włodarz i najlepszy samorząd, równie dobrze dbają o komunikację z mieszkańcami w sieci. I tak, w kategorii:
w „Gmina wiejska” – nagrodę uzyskał Strawczyn. Jury doceniło zawartość strony, sposób prezentacji treści i jej dobór, dostosowany do potrzeb i zainteresowań użytkowników.
w „Gmina wiejsko-miejska” – jury nagrodziło Morawicę, doceniając przyjazny layout, ale też merytorykę strony i jej przydatność dla osób niepełnosprawnych. Z aprobatą oceniających spotkał się, ułatwiający poruszanie się po stronie, podział na strefy dla mieszkańców, turystów, biznesu.
w „Miasto poniżej 100 tys. mieszkańców” – nagrodzono Piotrków Trybunalski. Miasto otrzymuje nagrodę po raz kolejny. Strona nadal w swojej kategorii pozostaje najlepszą – twierdzą jurorzy, którzy docenili też funkcjonalną stronę główną, łatwość nawigacji, wielość spraw, które można załatwić w urzędzie dzięki stronie WWW, i pojawienie się nowych rozwiązań mających pomóc mieszkańcom miasta.
w „Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców” – jury nagrodziło Poznań, doceniając użyteczność serwisu samorządowego połączoną z estetyką. Przejrzysta, responsywna strona z czytelną nawigacją umożliwia korzystanie z niej także osobom głuchym oraz niedowidzącym. „Istotnie odpowiada na praktyczne potrzeby obywatela, faworyzuje na stronie głównej faktycznie istotne dla klientów informacje” – tak uzasadnia swój wybór kapituła.
A kto jest najlepszym wśród najlepszych? Miejsce na podium z nagrodą w postaci miesięcznej kampanii odsłonowej zajmuje Poznań. A obok niego z Samorządową Perłą Internetu przyznawaną tylko przez internautów (głosowali oni od 10 kwietnia do 6 maja 2017 r.) uplasowała się gmina Pawłów. Laureat zdobył 39 proc. głosów.
W skład tegorocznego jury wchodzili: Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny DGP, Magdalena Birecka – dziennik.pl, Lidia Raś – gazetaprawna.pl, Aleksandra Dzierżek – forsal.pl