W Aleksandrowie Łódzkim geotermy pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania, w Morawicy karta mieszkańca uprawnia do ulg i rabatów, a w Niepołomicach sensory powietrza informują o ilości smogu w powietrzu.
ikona lupy />
Jacek Lipiński, Aleksandrów Łódzki / Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Marian Buras, Morawica / Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Roman Ptak, Niepołomice / Dziennik Gazeta PrawnaI MIEJSCE - Jacek Lipiński, Aleksandrów Łódzki
Geotermy pozwolą zmniejszyć koszty ciepła
W zeszłym roku postawił pan na rozwój. Na jakim etapie są więc inwestycje?
Można powiedzieć, że obecnie inwestycyjny hit to rewitalizacja zasobów komunalnych. Ponad połowa naszych kamienic zyska nowe elewacje, będą one też poddane termomodernizacji. Przy czym nie poprzestajemy tylko na zmianie fasad, okien i drzwi oraz docieplaniu dachów. Zastąpimy też stare kotły grzewcze nowoczesnymi pompami ciepła. Dla porównania tylko dodam, że program rewitalizacji w sąsiadującej z nami Łodzi obejmuje 100 kamienic, nasz 104. W planach mamy także wykorzystanie źródeł geotermalnych. Myślę, że odwierty na terenie gminy potwierdzą, iż podpowierzchniowe źródła możemy z powodzeniem wykorzystać dla celów energetycznych. Dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć koszty związane z cenami za ciepłą wodę i ogrzewanie.
Czy ekologia to zawsze dobry kierunek?
Tak. W tej materii chcemy wyznaczać też nowe trendy. Powstanie u nas pierwszy samowystarczalny budynek, czyli zupełnie niezależny od tradycyjnych źródeł energii. Ciepło ma być odzyskiwane z wentylacji, a okna zostaną tak zaprojektowane, by wnętrza w jak największym stopniu były dogrzewane ciepłem słonecznym.
Gmina też walczy z bezdomnością zwierząt. Czy są już efekty?
Tak. Obecnie w schronisku „Psiakowo” nie ma ani jednego bezdomnego psa z naszego terenu, co jest ewenementem w skali kraju. Wszystko dzięki kompleksowym działaniom, a więc chipowaniu, sterylizacji, kastracji i aktywnym adopcjom.
II MIEJSCE - Marian Buras, Morawica
Akademia golfa, drogi i pieniądze na nowe kotły
Co gmina zaoferowała mieszkańcom, by poprawić ich jakość życia?
Dzięki budowie infrastruktury, tj. dróg, chodników, oświetlenia ulicznego oraz modernizacji obiektów użyteczności publicznej, mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań. W 2016 r. rozpoczęliśmy wysokobudżetowe inwestycje polegające na modernizacji szkół na terenie gminy. Przy każdej z nich działają też przedszkola, a dodatkowo co roku tworzymy warunki, aby mogło z nich korzystać coraz więcej maluchów. Dążymy również do zwiększenia liczby miejsc w żłobku. Ponadto wprowadziliśmy dla mieszkańców bezpłatny system powiadomień SMS oraz SMS Cloud, kartę mieszkańca uprawniającą do ulg i rabatów u partnerów programu. Na terenie gminy prężnie działa blisko 50 organizacji pozarządowych, w tym 13 jednostek OSP.
Podobno dopłacacie już do wymiany pieców węglowych na gazowe?
Tak. W 2016 r. wszyscy, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie, otrzymali dotację. Ponadto gmina inwestuje w rozbudowę sieci gazowej, złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii. Prowadzona jest również szeroka kampania edukacyjna nt. szkodliwości smogu.
Jakie innowacje gmina planuje w najbliższym czasie?
Z pewnością innowacyjnym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscowości Bilcza pola golfowego i założenie Akademii golfa, w której będą się odbywać lekcje wf. Niebawem przy udziale gminy zostanie założona spółdzielnia socjalna, która poprowadzi schronisko młodzieżowe w nowoczesnym budynku. W najbliższych planach mamy otwarcie „Kina za rogiem”, wybudowanie bazy rekreacyjnej nad zalewem w Morawicy oraz kompleksowej strefy rekreacyjnej w Bilczy.
III MIEJSCE - Roman Ptak, Niepołomice
Mieszkańcy nie muszą się martwić o dojazdy
Ponoć Niepołomice chcą większej integracji z Krakowem?
Kraków jest stolicą aglomeracji, ale to niejedyny kierunek, w jakim patrzymy. Inwestując w sieć centrów przesiadkowych, chcemy umożliwić ludziom łatwy dojazd do pracy. Z jednej strony są firmy, dla których poważną przeszkodą w rozwoju jest brak osób do pracy, a z drugiej są nasi mieszkańcy, którzy chcą pracować w Krakowie lub w firmach powstających w strefach inwestycyjnych wzdłuż autostrady A4. Centra przesiadkowe to nieodzowny element tej układanki. Pozwalają przesiąść się z aut do autobusów lub pociągów i poprawić mobilność i konkurencyjność mieszkańców.
Po co mieszkańcom zamontowane w gminie sensory powietrza?
Ich montaż nie wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ilości smogu, ale znacznie wpływa na świadomość problemu. Bez zrozumienia, że to właśnie od nas zależy jakość powietrza, samorządy nie mają wielkich szans na walkę ze smogiem. Poza tym w ramach aglomeracji krakowskiej oferujemy naszym mieszkańcom dopłaty do wymiany pieców z węglowych na gazowe. A to już będzie miało realny wpływ na jakość powietrza.
Co zamierzacie usprawnić w najbliższym czasie?
U nas zawsze na pierwszym miejscu są gospodarka i zrównoważony rozwój. Przy zdrowej gospodarce można ambitniej planować rozwój w innych dziedzinach życia: kulturze, edukacji, sporcie czy w jakości usług publicznych. Kluczowym zadaniem inwestycyjnym jest teraz budowa zjazdu z autostrady A4. Ułatwi on prowadzenie firm, a mieszkańcom usprawni komunikację.