statystyki

Rząd wtrąca się w finanse gmin: Koniec z dalszym zadłużaniem

autor: Tomasz Żółciak18.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:21
3 mld zł rocznie – to kwota, o którą resort finansów walczy z samorządami

3 mld zł rocznie – to kwota, o którą resort finansów walczy z samorządamiźródło: ShutterStock

 Lokalne władze pozbywają się majątku i sztucznie zawyżają swoje wyniki finansowe. Robią to, by zaciągać nowe długi. Pora z tym skończyć – zdecydował resort finansów.

Samorządy grzmią, że to zamach na ich wolność do decydowania o własnym mieniu. Walka toczy się o 3 mld zł rocznych wpływów gmin.

Przelicytowują

Początkowo wszystko szło gładko. Ministerstwo Finansów (MF) w kwietniu zamieściło na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych z prośbą o jego zaopiniowanie do 25 kwietnia.

Samorządy zdawały się zachwycone proponowanymi regulacjami. Podobało im się, że pojawi się możliwość restrukturyzacji zadłużenia (by spłacać istniejące długi poprzez zaciąganie nowych, ale o niższych kosztach obsługi albo z wykorzystaniem własnych środków finansowych). Przełknęły projektowany zakaz korzystania z „niestandardowych instrumentów finansowych” oferowanych np. przez parabanki. W końcu chodzi o trochę ponad 1,4 mld zł wszystkich tzw. złych długów z wynoszącego niemal 70 mld zł ogólnego poziomu zadłużenia samorządów.

Ale lokalni włodarze zaczęli dokładniej przyglądać się projektowi MF. I dopatrzyli się niebezpiecznych – ich zdaniem – propozycji. Dlatego cały projekt zaopiniowali negatywnie i dokument utknął na etapie uzgodnień.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane