Przy udostępnianiu danych z rejestru mieszkańców nie wolno sięgać do innych baz

autor: Piotr Pieńkosz17.05.2017, 09:22; Aktualizacja: 17.05.2017, 10:27
dokument

O prócz konieczności wykazania interesu prawnego wnioskodawca, chcąc uzyskać dane z rejestru mieszkańców, musi podać taki zestaw informacji, który pozwoli jednoznacznie zidentyfikować osobę, której dotyczy pytanie.źródło: ShutterStock

Do naszego urzędu wpłynęło żądanie udostępnienia w celach sądowych danych adresowych z rejestru mieszkańców. Wnioskodawca podał imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej osoby, o którą pyta. PESEL-u nie znał. Te informacje nie pozwoliły jednak ustalić, o kogo dokładnie chodzi, ponieważ w rejestrze mieszkańców figurują dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku, a ponadto w tym rejestrze nie gromadzi się NIP-u. Czy możemy sięgnąć do innej bazy danych, aby po NIP-ie jednoznacznie zidentyfikować osobę, której dotyczy wniosek – pyta pracownik magistratu.

Nie. Takie działanie urzędu naruszałoby przepisy. Ale po kolei. Zgodnie z art. 46 ust. 2 pkt 1 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 657) dane z rejestru mieszkańców mogą być udostępnione osobom fizycznym, jeżeli te wykażą w tym interes prawny. Może to być chociażby dochodzenie roszczeń przed sądem. Powód musi wówczas wskazać adres pozwanego do doręczeń. Rejestr mieszkańców jest wówczas rzeczywiście źródłem takiej informacji.

O prócz konieczności wykazania interesu prawnego wnioskodawca, chcąc uzyskać dane z rejestru mieszkańców, musi podać taki zestaw informacji, który pozwoli jednoznacznie zidentyfikować osobę, której dotyczy pytanie. Jak pokazuje przywołany przez czytelnika przykład, imię i nazwisko nie zawsze wystarczą. Wówczas pojawia się pytanie, czy wójt (burmistrz, prezydent miasta), a więc podmiot prowadzący rejestr, powinien samodzielnie prowadzić postępowanie wyjaśniające w celu jednoznacznego ustalenia przedmiotu wyszukiwania, czy też w drodze decyzji administracyjnej odmówić udostępnienia danych z rejestru.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane