statystyki

Dane na żądanie: Za wiele niuansów dla administracji

autor: Piotr Pieńkosz07.06.2017, 09:19; Aktualizacja: 07.06.2017, 11:00
Nie każde późniejsze udostępnienie danych pozyskanych od organu stanowi ich ponowne wykorzystywanie

Nie każde późniejsze udostępnienie danych pozyskanych od organu stanowi ich ponowne wykorzystywanieźródło: ShutterStock

Nowe przepisy o dostępie do informacji namieszały w głowach urzędnikom. Ci nagminnie mylą teraz informację publiczną z informacją sektora publicznego. Problemy są też przy rozpatrywaniu wniosków o ich udostępnianie w celu ponownego wykorzystywania.

Wskazuje na to analiza orzecznictwa sądów administracyjnych, które kształtuje się na gruncie stosowania ustawy z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.; dalej: u.p.w.i.s.p.). Weszła ona w życie dokładnie 16 czerwca 2016 r.

Celem uchwalenia nowych przepisów było uporządkowanie przywołanej problematyki. Nie chodziło o rewolucję w dotychczasowych regulacjach, a raczej o ich doprecyzowanie. Nie oznacza to jednak, że przenosząc zagadnienie w tym zakresie z ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.; dalej: u.d.i.p.) do całkiem odrębnego, wspomnianego wcześniej aktu prawnego, nie zdecydowano się wprowadzić określonych nowości. I to właśnie one budzą wątpliwości, gdy przychodzi do ich praktycznego stosowania.

Kłopotliwa definicja

Uchwalając nową ustawę, wprowadzono podział na informację publiczną i informację sektora publicznego. Określona w art. 2 u.p.w.i.s.p. definicja informacji sektora publicznego jest szersza i obejmuje zarówno informację publiczną, jak i inne treści będące w posiadaniu podmiotów, które na mocy art. 3 u.p.w.i.s.p. są zobowiązane do udostępniania publicznych danych w celu ich ponownego wykorzystywania. Chodziło o to, by podmioty trzecie mogły przetwarzać zasoby, które niekoniecznie są informacją publiczną, np. materiały biblioteczne, archiwalne albo muzealia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane