statystyki

Przy udostępnianiu danych z rejestru mieszkańców nie wolno sięgać do innych baz

autor: Piotr Pieńkosz17.05.2017, 09:22; Aktualizacja: 17.05.2017, 10:27
dokument

O prócz konieczności wykazania interesu prawnego wnioskodawca, chcąc uzyskać dane z rejestru mieszkańców, musi podać taki zestaw informacji, który pozwoli jednoznacznie zidentyfikować osobę, której dotyczy pytanie.źródło: ShutterStock

Do naszego urzędu wpłynęło żądanie udostępnienia w celach sądowych danych adresowych z rejestru mieszkańców. Wnioskodawca podał imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej osoby, o którą pyta. PESEL-u nie znał. Te informacje nie pozwoliły jednak ustalić, o kogo dokładnie chodzi, ponieważ w rejestrze mieszkańców figurują dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku, a ponadto w tym rejestrze nie gromadzi się NIP-u. Czy możemy sięgnąć do innej bazy danych, aby po NIP-ie jednoznacznie zidentyfikować osobę, której dotyczy wniosek – pyta pracownik magistratu.

Nie. Takie działanie urzędu naruszałoby przepisy. Ale po kolei. Zgodnie z art. 46 ust. 2 pkt 1 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 657) dane z rejestru mieszkańców mogą być udostępnione osobom fizycznym, jeżeli te wykażą w tym interes prawny. Może to być chociażby dochodzenie roszczeń przed sądem. Powód musi wówczas wskazać adres pozwanego do doręczeń. Rejestr mieszkańców jest wówczas rzeczywiście źródłem takiej informacji.

O prócz konieczności wykazania interesu prawnego wnioskodawca, chcąc uzyskać dane z rejestru mieszkańców, musi podać taki zestaw informacji, który pozwoli jednoznacznie zidentyfikować osobę, której dotyczy pytanie. Jak pokazuje przywołany przez czytelnika przykład, imię i nazwisko nie zawsze wystarczą. Wówczas pojawia się pytanie, czy wójt (burmistrz, prezydent miasta), a więc podmiot prowadzący rejestr, powinien samodzielnie prowadzić postępowanie wyjaśniające w celu jednoznacznego ustalenia przedmiotu wyszukiwania, czy też w drodze decyzji administracyjnej odmówić udostępnienia danych z rejestru.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane