statystyki

Wszystko o budżecie obywatelskim 2017

autor: Katarzyna Matusiak, Krzysztof Stempień29.03.2017, 08:16; Aktualizacja: 29.03.2017, 09:25
pieniądze

Wprowadzając budżet obywatelski, należy zwracać uwagę na specyfikę miejscowości czy dzielnicyźródło: ShutterStock

Budżet obywatelski, zwany również budżetem partycypacyjnym, to proces decyzyjny, podczas którego mieszkańcy miasta, gminy, osiedla otrzymują możliwość współdecydowania o sposobie wydawania części środków budżetowych. Dzięki korzystaniu z jego mechanizmów mogą zgłaszać inicjatywy dotyczące najpotrzebniejszych rozwiązań wpływających na zaspokojenie lokalnych potrzeb. Pionierami w dziedzinie budżetu obywatelskiego byli Brazylijczycy. Instrument ten został wykorzystany po raz pierwszy przez władze samorządowe Porto Alegre w 1989 roku. W Polsce pierwszym samorządem, który zdecydował się na zorganizowanie budżetu obywatelskiego, był Sopot (stało się to w 2011 r.). Wszystko rozpoczęło się od przyjęcia rezolucji rady miejskiej, która wyrażała wolę wprowadzenia budżetu obywatelskiego w kwocie 3 milionów złotych. Była to deklaracja symboliczna, która miała znaleźć swoje odzwierciedlenie w uchwale budżetowej na następny rok.

JAK TO DZIAŁA?

Modelowa organizacja budżetu obywatelskiego, co do zasady, powinna składać się z trzech faz:

● informacyjnej, podczas której władze gminy przedstawiają pomysł organizacji budżetu obywatelskiego oraz edukują w tym zakresie mieszkańców,

● realizacji, podczas której następuje weryfikacja zgłoszonych projektów, głosowanie, następnie ich wybór i realizacja,

● ewaluacji, podczas której monitoruje się zrealizowane projekty, a także dokonuje się ewaluacji całego procesu z intencją jego ulepszenia w kolejnych edycjach.

ORGANIZACJA I INFORMACJA

Przed wprowadzeniem budżetu obywatelskiego warto w tej sprawie skonsultować się z mieszkańcami, aby przekonać się, czy rzeczywiście istnieje sens podjęcia takiej inicjatywy. Może się zdarzyć, że w danej lokalnej społeczności i w określonym czasie nie zachodzi potrzeba wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Z prawnego punktu widzenia realizacja budżetów obywatelskich może być regulowana na podstawie artykułu 5a ustawy o samorządzie gminnym (t.j. z 2016 r. poz. 446 ze zm.), który umożliwia samorządom – w sytuacjach ważnych dla funkcjonowania gminy – przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Burmistrz, wójt lub prezydent mogą wydać więc zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego stanowiącego część budżetu gminy. Alternatywnym rozwiązaniem jest powołanie się na art. 33 ustawy o samorządzie gminnym i wydanie przez organ wykonawczy zarządzenia opisującego regulamin budżetu partycypacyjnego. Zarządzenie nie jest ograniczone trybem konsultacji społecznych, co powoduje, że proponowane przez mieszkańców rozwiązania są wiążące.

Aby zadbać o sprawną organizację procesu, warto utworzyć specjalny zespół ds. budżetu obywatelskiego, odpowiadający za jego przeprowadzenie. Do zakresu obowiązków takiego zespołu powinny należeć koordynacja, komunikacja oraz ewaluacja wszelkich działań związanych z tym procesem. Dla większych ośrodków miejskich dobrym pomysłem może być również rozpoczęcie procesu od programu pilotażowego, który obejmowałby swoim zakresem mniejszą część miasta, a przeznaczona specjalnie na ten cel pula pieniędzy byłaby odpowiednio mniejsza. Faza organizacji powinna zakończyć się przejrzystą komunikacją dotyczącą podjęcia decyzji o organizacji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy powinni dowiedzieć się jakie ostatecznie przyjęto zasady, harmonogram oraz jaki będzie sposób uczestnictwa w procesie.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane