Od środy mieszkańcy Warszawy mogą głosować w IV edycji budżetu partycypacyjnego. Będą wybierać spośród 1 tys. 808 projektów, głosowanie potrwa do 30 czerwca. W tej edycji do wydania jest ponad 61 mln zł, zwycięskie projekty zostaną realizowane w 2018 r.

W ramach tej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 782 projekty, ale część nie przeszła procesu weryfikacji, a część została wycofana przez samych autorów. Ostatecznie pod głosowanie trafi 1 tys. 808 pomysłów. Ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca.

Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy przez internet na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl, albo papierowo, wypełniając kartę do głosowania w urzędzie dzielnicy. Zagłosować można tylko w jednej dzielnicy.

Niektóre dzielnice podzielone są na obszary - należy wybrać tylko jeden obszar dzielnicy. Jednak spośród dzielnic podzielonych na obszary, niektóre mają dodatkowo poziom ogólnodzielnicowy, w takim przypadku można wybrać pomysły z obszaru ogólnodzielnicowego oraz z jednego wybranego obszaru lokalnego.

Można wybrać dowolną liczbę projektów, ale ich łączny koszt realizacji nie może być większy niż kwota przeznaczona na realizację projektów w danym obszarze. Można więc zagłosować na wiele tanich projektów lub tylko na kilka droższych.

Budżet partycypacyjny (obywatelski) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców jest ponad 61 mln zł.

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów.