statystyki

Skarga na smog do KE: Polska może zapłacić miliardy za toksyczne powietrze

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.02.2017, 16:00
Ministerstwo Środowiska ostrzega, że skarga do Komisji Europejskiej może skutkować ogromnymi sankcjami.

Ministerstwo Środowiska ostrzega, że skarga do Komisji Europejskiej może skutkować ogromnymi sankcjami.źródło: ShutterStock

W piątek do Komisji Europejskiej wpłynie skarga na polski smog. Mogą nam grozić nawet miliardowe kary. Termin na wywiązanie się z unijnej dyrektywy, która określa maksymalne poziomy stężeń toksycznych substancji w powietrzu, minął 31 grudnia 2012 r.

– Tymczasem na większości terytorium Polski poziom szkodliwego dla zdrowia i życia ludzi bezno(a)pirenu jest wielokrotnie przekroczony. W niektórych obszarach nawet dziewiętnastokrotnie – alarmuje mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Na niewywiązanie się z tych unijnych wymogów ekolodzy złożą skargę do KE. Wskażą w niej, że podejmowane do tej pory działania przez polskie władze były niewystarczające.

– Oczekiwaliśmy, że sytuacja może ulec poprawie na skutek rządowego programu „Czyste powietrze”. Jednak analiza pierwszych projektów nie pozostawia złudzeń. Oceniając np. projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, mamy wrażenie, że dla naszych władz węgiel nadal jest większą wartością niż zdrowie 38 mln Polaków – podkreśla Warso-Buchanan.

Celem programu miało być wyeliminowanie z rynku najgorszych rodzajów paliw stosowanych do ogrzewania domów. – Tymczasem okazuje się, że nadal będą dopuszczane do sprzedaży szkodliwe paliwa mieszane, muły czy flotokoncentraty – dodaje mec. Agnieszka Warso-Buchanan.

Ministerstwo Środowiska ostrzega, że skarga do Komisji Europejskiej może skutkować ogromnymi sankcjami.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane