Ponad 15 tys. osób podpisało się pod skargą w sprawie smogu. Jutro Akcja Demokracja z Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze oraz Greenpeace Polska przekażą ją do przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.
Ministerstwo Środowiska przestrzegało, że skarga na wieloletnie zaniedbania władz w kwestii nadmiernych stężeń benzo(a)pirenu w powietrzu może skutkować nałożeniem na Polskę horrendalnych kar. Mimo to organizacje ekologiczne nie wycofały się ze swoich zapowiedzi.
– Składanie pozwu przeciwko Polsce do instytucji zagranicznych nie rozwiąże problemu smogu – podkreśla Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. Dodaje, że obecny rząd robi wszystko, aby rozwiązać ten problem. – Minister środowiska inicjuje – w ramach posiadanych kompetencji – liczne działania legislacyjne, techniczne i finansowe mające na celu poprawę sytuacji – wskazuje.
W resorcie przygotowany został Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP). Zakłada on m.in. wprowadzenie: we współpracy z ministrem energii – standardów dla paliw stosowanych w domowych piecach, a we współpracy z ministrem rozwoju – standardów emisyjnych dla pieców, w szczególności tych stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym. Rząd chce, aby nowe przepisy były gotowe przed kolejnym sezonem grzewczym.
Zdaniem ekspertów te działania są jednak niewystarczające.
– Niestety, oceniając projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, mamy wrażenie, że dla naszych władz węgiel nadal jest większą wartością niż zdrowie 38 milionów Polaków – podkreśla Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. – Stężenia benzo(a)pirenu są niezgodne z prawem niemal na całym obszarze Polski. Zamiast skutecznych działań, obserwujemy głównie, jak władze krajowe oraz samorządowe przerzucają się odpowiedzialnością za rozwiązanie problemu – dodaje.
Zbiórka podpisów pod skargą trwa.
– Podpisy przekażemy w wielkiej kopercie, w której umieścimy plansze z widocznymi cyframi wskazującymi, ile osób poparło uruchomienie unijnej procedury na rzecz ochrony powietrza w Polsce – zapowiadają ekolodzy.