Gminy ratują stare drzewa przed wycinką. Muszą zdążyć przed mieszkańcami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.01.2017, 07:25; Aktualizacja: 17.01.2017, 09:04
Nie tylko gminy odnotowały większe zainteresowanie wyrębem.

Nie tylko gminy odnotowały większe zainteresowanie wyrębem.źródło: ShutterStock

Lokalne władze mają pomysł, jak uniemożliwić wycinkę niektórych drzew. Mogą jednak nie zdążyć, zanim mieszkańcy sięgną po siekiery.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Miłośnik przyrody(2019-03-15 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie! opamiętajcie się! Nie wycinajcie starych drzew! Wszystkim nam to tylko na złe wyjdzie. Drzewo daje cień i obniżenie temperatury, produkuje tlen, a zabiera CO2, Magazynuje olbrzymie ilości wody, które potem pożytkuje do życia, a nam odbiera niepotrzebną wilgoć. Tam gdzie rosło dużo drzew, a ktoś ściął, będzie miał za niedługo grzyba i przy dużych opadach podtopienia. Poza tym pozbywacie się ptaków. Zmniejszając ich drastycznie populacje. Wiele z gatunków nie przystosuje się do życia w betonowych "lasach" i po prostu wyginie. Czy chcecie nosić ten ciężar zagłady naszej planety, która dała nam życie??

    Odpowiedz
  • ,,,(2017-02-22 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    zaraz jaka sprzedaż działki deweloperom? Przecież to działalność gospodarcza! Czyli będzie kara za wycinkę. Tylko kto z gminy ma zinwentaryzowane drzewka prywatne? Nawet LP nie mają planów lasów, a co dopiero gminy i ich wydziały środowiska. Gość jak wytnie i sprzeda działkę deweloperowi to zapłacić musi podatek do us, jedną jak sprzeda to mu się upiecze, ale jak kolejne to już będzie na pewno działalność gospodarcza, A to może sugerować wycinki drzew pod sprzedaż, tylko kto znajdzie z urzędników na to dowód wycinki w postępowaniu wg kpa lub sądowym?

    Odpowiedz
  • uświadomiony(2017-01-19 13:26) Zgłoś naruszenie 80

    Wreszcie skończy się trucie drzew aby uzyskać pozwolenie na wycięcie

    Odpowiedz
  • odpowiedzialne media (2017-01-18 13:04) Zgłoś naruszenie 30

    w kwestii kar akurat nie ma żadnych niedomówień. to, że przedsiębiorca nie doczytał przepisu tylko czytał gazetę, która nie doczytała przepisu to mu się wydaje, że zapłaci max 1000 zl kary. a kary zaczynają się od 25 i 50 tysięcy złotych - w górę. za jedno drzewo.

    Odpowiedz
  • gość(2017-01-18 07:47) Zgłoś naruszenie 64

    Moim zdaniem urzędnicy walczą o zachowanie opłat i kar za wycinkę drzew, które są wysokie i mogą zasilić budżet gminy.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-17 22:58) Zgłoś naruszenie 41

    Powtarzam : "naród pali byle czym" , bo taka jest bolszewicka polityka rządu (akcyza , VAT i inne POdatki na paliwa ekologiczne) - tak , jak bolszewicki jest wpis m-ci Hrabiego. Ale nie pierwszy to "hrabia" przerobiony na tawariszcza . Ani ostatni .

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-17 22:00) Zgłoś naruszenie 82

    A jednak miałem rację, że zdaniem samorządów właściciel drzewa jest jak dziecko specjalnej troski, nie potrafi podjąć właściwej, racjonalnej decyzji w sprawie swojego drzewa. Oczywiście taką decyzję potrafi podjąć Jaśnie Oświecony Urzędnik. Argument o wycince drzew przydrożnych jest nie tyle śmieszny co kuriozalny. Drzewa przydrożne są zwykle częścią pasa drogowego i o ich losie decydują właśnie urzędnicy. Inna zupełnie sprawą jest to, że wąskie drogi z przydrożnymi drzewami przekształciłbym w ścieżki rowerowe, drogi dla samochodów należałoby zbudować obok nich w bezpiecznej odległości od drzew.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja(2017-01-17 21:42) Zgłoś naruszenie 43

    Kolejne kolejny raz pismaki biją pianę i sieją zamęt. A ciemny lud to kupuje. Ustawa ogranicza wyrąb dużych starych drzew - obwód 50 cm - to tylko 16 cm średnicy !!! Więc bzdury piszecie o "szansach na uratowanie starodrzewu, cennych krajobrazowo i przyrodniczo". Toż można bez zezwolenia wyciąć tylko młode drzewa! Jedynie dla "chwastów" i szybkorosnących wprowadzono 100cm obwodu - czyli 32cm średnicy. Jak sobie pod oknem posadzę drzewo - to chce móc je wyciąć i posadzić nowe - jak mi okno zasłoni. A tak to nie posadzę żadnego jak mi urzędasy będą mówić co z tego co posadziłem niedawno mogę wyciąć.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wiktoria(2017-01-17 17:23) Zgłoś naruszenie 1913

    Wycinajcie i ogołacajcie do gołego pnia ale nie dziwcie się potem skąd tyle smogu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fggf(2017-01-17 17:17) Zgłoś naruszenie 512

    moja działka i cholery jasne ********** się od niej, komuna to była dopiero pikuś, wy to gorsze jak hitlery

    Odpowiedz
  • adam(2017-01-17 15:46) Zgłoś naruszenie 01

    Poleć coś dobrego: http://poleccosdobrego.blogspot.com/

    Odpowiedz
  • wrzos(2017-01-17 15:09) Zgłoś naruszenie 111

    to odwrotnie niz w Gliwicach. U nas mieszkancy bronia drzew przed urzednikami.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-17 12:50) Zgłoś naruszenie 97

    W USA ********* powłaziły na sekwoje (nie "te") i zablokowały wycinkę . I co ? - i rząd federalny wypłacił właścicielowi odszkodowanie . Pomijam , że jest coś takiego , jak wiek rębny - drzew też to dotyczy - i trzeba te drzewa wycinać ze względu na bezpieczeństwo . I ekonomię . Między innymi .

    Odpowiedz
  • Anna(2017-01-17 11:33) Zgłoś naruszenie 375

    Z drugiej strony swoboda w dysponowaniu zielenią na własnej działce może zachęcić wiele osób do sadzenia drzew, bez obaw że w razie potrzeby nie będą mogli ich usunąć bez zgody urzędnika.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ojojoj(2017-01-17 11:09) Zgłoś naruszenie 204

    "z wymogu występowania o zgodę do gminy na usunięcie rośliny" - coś w tym sformułowaniu nie pasuj; Jeżeli Włodarze gmin uważają, że niektóre drzewa ze względu na ich okazałe rozmiary, wiek itp. walory - zasługują na szczególną ochronę prawna w ramach np. ustanowienia ich pomnikami przyrody - to niech w takich wypadkach konsekwentnie ponoszą koszty utrzymania tych drzew. Zabiegi dendrologiczne przy starych drzewach - z wykorzystanie koszy i podnośników nie są z pewnością niskie. Jeżeli walory pomnika przyrody mają służyc ogółowi społeczności - to niech w takim przypadku ogół partycypuje w kosztach utrzymywania ROŚLINY. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • właściciel drzew(2017-01-17 10:58) Zgłoś naruszenie 357

    Niech wprowadzą ulgi podatkowe za utrzymanie starych drzew.A tych co nie maja,żadnego drzewa obciążyć podatkiem.Coś za coś.W innym przypadku i tak drzewa będą niszczone i wycinane.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-17 10:08) Zgłoś naruszenie 2417

    Naród doznał szoku POurazowego , gdy się dowiedział , że jakoby , rzekomo może samodzielnie podjąć decyzję o niektórych składnikach swojej własności . A samorządowe szambo też jest w stresie .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz