Karta warszawiaka, podobnie jak tego typu rozwiązania funkcjonujące w innych miastach i gminach Polski, jest dokumentem uprawniającym do korzystania z różnych bonusów przewidzianych dla osób fizycznych płacących podatki w danej miejscowości.
Zniżki mogą obejmować ceny biletów w miejskich teatrach lub ośrodkach sportu i rekreacji, a także ceny biletów komunikacji miejskiej. W ten sposób lokalne władze chcą przyciągać do siebie nowych mieszkańców płacących podatki, a także skłaniać tych, którzy już w danym miejscu się osiedlili, by właśnie tu rozliczali się z fiskusem.
Aby otrzymać kartę mieszkańca, trzeba wykazać, że jest się uprawnionym do jej posiadania. W Warszawie rolę wspomnianego dokumentu, który upoważnia m.in. do zakupu tańszych biletów długookresowych na komunikację publiczną, odgrywa warszawska karta miejska z wgranym na nią elektronicznym hologramem. Ważność karty trzeba przedłużać raz w roku. E-hologram można uzyskać m.in. odwiedzając jeden z punktów obsługi pasażera Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM), w którym okazuje się formularz PIT jako dowód opłacania podatków w stolicy.