Jeszcze tylko dziś rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Stosowne dokumenty należy dostarczyć do najbliższego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić również przez Internet.

W tym roku system dopłat przybrał nową formę. Skorzystają na niej rolnicy, którzy dopiero rozwijają swoje gospodarstwa - zapowiada prezes Agencji, Andrzej Gross. Można ubiegać się o płatności obszarowe, dopłaty do produkcji oraz pieniądze dla młodych rolników do 40. roku życia. Dodatkowe fundusze będą przeznaczane też dla właścicieli średnich gospodarstw od 3,01 do 30 hektarów.

Dopłaty do produkcji przysługują zaś producentom: bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi.

Reklama

Rolnicy, którzy dziś złożą dokumenty, będą mieli pomniejszone dopłaty o niemal jedną czwartą. To dlatego, że podstawowy termin wysyłania wniosków minął w połowie czerwca.
W Polsce o dopłaty może ubiegać się około miliona trzystu tysięcy osób. W tym roku do rozdysponowania jest 3 i pół miliarda euro.