Komisja Europejska może nałożyć na Polskę karę w wysokości 55 milionów euro - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Kara wiąże się z błędami i uchybieniami w ramach realizowania programu dla producentów owoców i warzyw.

Minister Sawicki zapewnił, że Polska będzie walczyła o umorzenie kary. Minister wyjaśniał, że z wieloma zarzutami resort rolnictwa się nie zgadza i jeśli nie będzie innej drogi, wątpliwe kwestie będzie musiał rozstrzygnąć Trybunał Sprawiedliwości.

Sawicki zapewnia, że w ubiegłym roku został przeprowadzony audyt i na ich podstawie wprowadzono plan naprawczy.

Minister rolnictwa przypomniał, że Polska od 2004 roku w ramach płatności bezpośrednich i programu rozwojów wiejskich zaabsorbowała blisko 140 miliardów złotych ze środków unijnych. Zaledwie 0,8 procent tych funduszy zostało wykorzystanych nieprawidłowo.

Przy okazji podsumowania wykorzystania środków unijnych minister Sawicki zaapelował do rolników z województwa podlaskiego, którzy hodują świnie, o stosowanie programu bioasekuracji. Jak podkreślał, jest ona jedynym skutecznym sposobem zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń.