Za nieco ponad tydzień upływa podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, a tymczasem nie zrobił tego jeszcze mniej więcej co piąty uprawniony.

Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowują się do szturmu interesantów i apelują, by ze złożeniem wniosku nie czekać na ostatnią chwilę. Tak jest między innymi w Siedlcach, gdzie - jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej wiceszefowa biura Marzena Komar - wniosków nie złożyła dotychczas jedna czwarta rolników. Urzędniczka poinformowała, że w ostatnich dniach przyjmować będzie pełna obsada, a w środę i czwartek wydłużone zostaną godziny pracy biura. Wnioski będzie można składać również w najbliższą sobotę.

Ci, którzy mają problemy z wypełnieniem dokumentów mogą skorzystać z pomocy doradców rolnych. "Ale również i u nich w ostatnich dniach mogą tworzyć się zatory, dlatego rolnicy chcący skorzystać z porady powinni przyjść przygotowani" - mówi Zdzisław Soszyński z siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Rolnicy powinni znać przede wszystkim powierzchnię i rodzaj upraw, a także powierzchnię łąk.

Podstawowy termin składania wniosków upływa 15 czerwca. Tego dnia biura będą pracować do ostatniego interesanta. Dokumenty będzie można składać jeszcze do 10 lipca, ale wówczas za każdy dzień zwłoki zostanie potrącony jeden procent należnych płatności.