Ministerstwo rolnictwa szuka nowych mechanizmów wsparcia dla branży. W tym celu od ponad miesiąca konsultuje się z sześcioma zespołami roboczymi. Tworzą je organizacje rolnicze, które nie protestują na ulicach.

Minister Marek Sawicki poinformował, że jest coraz bliżej powołania Komisji Dialogu Społecznego w rolnictwie. Ma być to forum dyskusji władz z producentami i przetwórcami. Zespoły wynegocjowały już wspólny projekt ustawy, niebawem trafi on do Sejmu. Polityk PSL liczy, że poprą go także posłowie opozycji i ustawa będzie uchwalona jeszcze w tej kadencji.

Sawicki zapowiedział też, że będzie ubiegał się w Komisji Europejskiej o przedłużenie możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Chce, by rolnicy mieli na to o miesiąc więcej. Jak wyjaśnił, związane jest to z licznymi nowościami związanymi z systemu dopłat od tego roku. "Czasem nawet rolniczy doradcy pomagający wypełniać wnioski rolnikom mają drobne kłopoty" - kończy Sawicki.
Minister zapowiedział też dalszą walkę o nowe rynki zbytu na polskie produkty rolno-spożywcze. W tym celu udaje się jutro do Turcji.

Reklama