Ponad 80 tysięcy wniosków w dwa tygodnie - rośnie zainteresowanie rolników tegorocznymi dopłatami bezpośrednimi. Komplet dokumentów można dostarczyć do najbliższego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przez internet. Dodatkowej pomocy udzielają też doradcy.

Warto z niej skorzystać, gdyż pakiet dopłat jest w tym roku bardzo rozbudowany - przypomina prezes Agencji, Andrzej Gross. Można ubiegać się o płatności obszarowe, dopłaty do produkcji oraz pieniądze dla młodych rolników do 40. roku życia. Dodatkowe fundusze będą przeznaczane też dla właścicieli średnich gospodarstw od 3,01 do 30 hektarów.

Gross zachęca by wnioski składać przez internet. Wówczas na bieżąco otrzymujemy informację, czy dany dokument należy uzupełnić. Warunkiem dostępu do aplikacji "e-wniosek" jest posiadanie loginu i kodu dostępu, które są nadawane rolnikowi na jego prośbę - wyjaśnia Gross. W ramach tej aplikacji dokumentacja może być przekazana wybranemu z dostępnej listy doradcy do uzupełnienia. Wypełniony przez niego wniosek musi być podpisany i zatwierdzony przez rolnika.

Podstawowy termin składania wniosków upływa 15 czerwca. Ostateczny - 9 lipca, jednak rolnicy którzy złożą wnioski w tym okresie, za każdy dzień zwłoki otrzymają płatności pomniejszone o jeden procent.