Zaraz po wakacjach Sejm powinien przyjąć ustawę, zakładającą rozszerzenie możliwości bezpośredniej sprzedaży przez rolników ich produktów - zapowiedział w poniedziałek w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ma ona umożliwić, jak dodał, uzyskiwanie przez rolników wyższych cen i uniknięcie sytuacji, że "w łańcuchu od pola do stołu" kilku pośredników i przetwórców nakłada na produkty rolne swoje marże, w efekcie czego "rolnikowi niewiele zostaje".

Stąd, mówił szef MRiRW, zostanie "rozszerzona możliwość sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw tego wszystkiego, co rolnicy wytwarzają lub przetwarzają w gospodarstwach". "Chodzi o to, by rolnicy jak najwięcej żywności sprzedawali bezpośrednio" - powiedział Ardanowski. "Zaraz po wakacjach Sejm się tym zajmie, nie widzę problemu, by tego szybko nie przyjął" - dodał.

Minister rolnictwa mówił, że jego "ambitnym planem" jest to, by "przynajmniej główny szkielet planu dla rolnictwa wszedł w życie jak najszybciej". "Są przygotowane projekty ustaw, o paliwie, o sprzedaży bezpośredniej i kolejne, o zwiększeniu (możliwości) kontroli dla UOKiK znakowania żywności, by wyeliminować fałszywą żywność, która wchodzi do Polski i jest przepakowywana w polskie opakowania" - wymieniał.

"To będzie wszystko przyjmowane przez Sejm na pierwszych posiedzeniach po wakacjach, czyli od połowy września" - zaznaczył Ardanowski.