statystyki

Sąd Najwyższy: Dopłaty unijne dla spółki rolniczej to pożytki cywilne

autor: Michał Culepa30.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:51
euro, pieniądze, monety

Problemem okazała się kwestia dopłat unijnych. SN uznał, że mogą one stanowić pożytki cywilne z rzeczyźródło: ShutterStock

 Sprawa dotyczyła 70-hektarowego gospodarstwa rolnego należącego do państwowej Agencji Nieruchomości Rolnych, które bez podstawy prawnej i umowy zajmowała w latach 2010–2012 spółka P., prowadząc tam działalność rolniczą.

Kiedy ANR ustaliła, kto i na jakich zasadach zajmuje grunt, zażądała zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z terenu, w tym zwrotu bezpośrednich dopłat ze środków unijnych przyznawanych prowadzącym gospodarstwa rolne. Sprawa trafiła do sądu, gdzie ANR dwukrotnie wygrała.

Jednak Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu drugiej instancji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Problemem okazała się kwestia dopłat unijnych. SN uznał, że mogą one stanowić pożytki cywilne z rzeczy. Wprawdzie ta kategoria nie obejmuje dopłat bezpośrednich, ale przepisy o pożytkach cywilnych można zastosować tu w drodze analogii, jako że zgodnie z art. 53 par. 2 kodeksu cywilnego są to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.

Jeżeli przyjąć, że dopłaty unijne są pożytkami cywilnymi z nieruchomości rolnej, to konsekwencje są jasne i wynikają z art. 224 k.c. Zgodnie z tym przepisem ten, kto pozostaje w dobrej wierze jako samoistny posiadacz nieruchomości rolnej, może zatrzymać dopłaty unijne, które z tej nieruchomości uzyskał. Ale jeżeli pobierał dopłaty już po wytoczeniu powództwa windykacyjnego, a zwłaszcza gdy cały czas działał w złej wierze, wiedząc, że nieruchomość należy do kogoś innego, to musi być zobowiązany do oddania tych dopłat właścicielowi.

– Byłoby nie do przyjęcia, gdyby posiadacz gruntu w złej wierze miał prawo zatrzymania dopłat – powiedział sędzia Karol Weitz.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane