statystyki

Sąd Najwyższy: Dopłaty unijne dla spółki rolniczej to pożytki cywilne

autor: Michał Culepa30.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:51
euro, pieniądze, monety

Problemem okazała się kwestia dopłat unijnych. SN uznał, że mogą one stanowić pożytki cywilne z rzeczyźródło: ShutterStock

 Sprawa dotyczyła 70-hektarowego gospodarstwa rolnego należącego do państwowej Agencji Nieruchomości Rolnych, które bez podstawy prawnej i umowy zajmowała w latach 2010–2012 spółka P., prowadząc tam działalność rolniczą.

Kiedy ANR ustaliła, kto i na jakich zasadach zajmuje grunt, zażądała zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z terenu, w tym zwrotu bezpośrednich dopłat ze środków unijnych przyznawanych prowadzącym gospodarstwa rolne. Sprawa trafiła do sądu, gdzie ANR dwukrotnie wygrała.

Jednak Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu drugiej instancji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Problemem okazała się kwestia dopłat unijnych. SN uznał, że mogą one stanowić pożytki cywilne z rzeczy. Wprawdzie ta kategoria nie obejmuje dopłat bezpośrednich, ale przepisy o pożytkach cywilnych można zastosować tu w drodze analogii, jako że zgodnie z art. 53 par. 2 kodeksu cywilnego są to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.

Jeżeli przyjąć, że dopłaty unijne są pożytkami cywilnymi z nieruchomości rolnej, to konsekwencje są jasne i wynikają z art. 224 k.c. Zgodnie z tym przepisem ten, kto pozostaje w dobrej wierze jako samoistny posiadacz nieruchomości rolnej, może zatrzymać dopłaty unijne, które z tej nieruchomości uzyskał. Ale jeżeli pobierał dopłaty już po wytoczeniu powództwa windykacyjnego, a zwłaszcza gdy cały czas działał w złej wierze, wiedząc, że nieruchomość należy do kogoś innego, to musi być zobowiązany do oddania tych dopłat właścicielowi.

– Byłoby nie do przyjęcia, gdyby posiadacz gruntu w złej wierze miał prawo zatrzymania dopłat – powiedział sędzia Karol Weitz.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane