Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Urzędnicy Ograniczenie liczby urzędników w Polsce oraz przysługujących im przywilejów było obiecywane wielokrotnie. Jednak zatrudnienie w administracji dalej rośnie, a praca w urzędzie nadal opłaca się ze względu na dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Przede wszystkim czas pracy urzędników jest stały i poza szczególnymi przypadkami większość z nich pracuje maksymalnie osiem godzin dziennie. Zazdrość innych pracowników wzbudza jednak wynagrodzenie urzędników. Nie tylko na zakończenie pracy mogą oni liczyć na wyższą odprawę emerytalną (szczegółów dowiesz się tutaj>>), ale do pensji zasadniczej przysługuje im szereg dodatków: za wieloletnią pracę, tzw. dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach oraz nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje pracownikowi samorządowemu po pięciu latach pracy. Wzrasta on o jeden procent za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Urzędnik może też otrzymać nagrodę jubileuszową, która po 20 latach pracy stanowi 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego, po 25 - 100 proc., po 30 - 150 proc., po 35 - 200 proc., po 40 - 300 proc., a po 45 - 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Pracownicy samorządowi dostają też dodatek specjalny, któremu w służbie cywilnej odpowiada dodatek zadaniowy, przyznawany za wykonanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, których nie przewiduje zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy. Ponadto na koniec roku bezpośredni przełożony może też przyznać urzędnikowi nagrodę na koniec roku z pieniądze, które nie trafiły na pensje z różnych względów - dzieje się tak na przykład, gdy urząd nie decyduje się na zatrudnienie pracownika na zastępstwo lub jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 33 dni, bowiem zasiłek chorobowy wypłaca mu wtedy ZUS, a urząd nie musi wypłacać świadczeń. Osoby z taką grudniową nagrodą korzystają podwójnie, ponieważ wzrasta im automatycznie wysokość trzynastki. Wynagrodzenie urzędników niewiele ma wspólnego z jakością ich pracy>>
Urzędnicy Ograniczenie liczby urzędników w Polsce oraz przysługujących im przywilejów było obiecywane wielokrotnie. Jednak zatrudnienie w administracji dalej rośnie, a praca w urzędzie nadal opłaca się ze względu na dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Przede wszystkim czas pracy urzędników jest stały i poza szczególnymi przypadkami większość z nich pracuje maksymalnie osiem godzin dziennie. Zazdrość innych pracowników wzbudza jednak wynagrodzenie urzędników. Nie tylko na zakończenie pracy mogą oni liczyć na wyższą odprawę emerytalną (szczegółów dowiesz się tutaj>>), ale do pensji zasadniczej przysługuje im szereg dodatków: za wieloletnią pracę, tzw. dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach oraz nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje pracownikowi samorządowemu po pięciu latach pracy. Wzrasta on o jeden procent za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Urzędnik może też otrzymać nagrodę jubileuszową, która po 20 latach pracy stanowi 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego, po 25 - 100 proc., po 30 - 150 proc., po 35 - 200 proc., po 40 - 300 proc., a po 45 - 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Pracownicy samorządowi dostają też dodatek specjalny, któremu w służbie cywilnej odpowiada dodatek zadaniowy, przyznawany za wykonanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, których nie przewiduje zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy. Ponadto na koniec roku bezpośredni przełożony może też przyznać urzędnikowi nagrodę na koniec roku z pieniądze, które nie trafiły na pensje z różnych względów - dzieje się tak na przykład, gdy urząd nie decyduje się na zatrudnienie pracownika na zastępstwo lub jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 33 dni, bowiem zasiłek chorobowy wypłaca mu wtedy ZUS, a urząd nie musi wypłacać świadczeń. Osoby z taką grudniową nagrodą korzystają podwójnie, ponieważ wzrasta im automatycznie wysokość trzynastki. Wynagrodzenie urzędników niewiele ma wspólnego z jakością ich pracy>> / ShutterStock
Reklama

Komentarze (34)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • qwerty
  2016-08-23 07:45
  Soboty i niedziele zalicza się nauczycielom do urlopu ? Ciekawe. Może innym, co biorą urlop od piątku do poniedziałku też liczyć 4 dni ???
  0
  zgłoś
 • wojt
  2015-08-05 07:27
  "Jednak zatrudnienie w administracji dalej rośnie, a praca w urzędzie nadal opłaca się ze względu na dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia". W którym urzędzie? Bo niestety, ale w administracji występuje ogromne, nie wiadomo za bardzo czym uzasadnmione, zróżnicowanie płacowe. Ze sprawozdania Szefa Służby Cywilnej wynika, że sporo członków korpusu sc zarabia poniżej 2000 zł brutto; wynika z niego również, że w służbie cywilnej zatrudnienie spada. Artykuł jest taz żałośnie ogólnikowy, że jest to praktycznie poziom brukowca.
  0
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • tekla
  2015-08-04 14:28
  jeszcze niedawno Radwanek szczuł na nauczycieli , a teraz wszyscy szczują na wszystkich.Oj będzie wojna.
  1
  zgłoś
 • ANNA
  2015-08-04 14:25
  Do plenmipotent. No widzisz , a urzędnicy stale naskakują na nauczycieli.Poczuj jak to dobrze mądry,wykształcony i wykwalifikowany.
  0
  zgłoś
 • Bert
  2015-08-03 14:53
  Klara non sunt interpretanda - zatem powtórzę za Klarą : dziennikarzu łgarzu - picie wody w Szczawnicy to nie szczanie w piwnicy.
  0
  zgłoś
 • kapslock
  2015-08-03 12:23
  Jeszcze niech redaktor napisze o przywilejach dziennikarzy. Też cała masa - uprawnienia podatkowe, emerytalne etc.
  0
  zgłoś
 • Jaromir
  2015-08-01 22:43
  "Pracownicy samorządowi dostają też dodatek specjalny, któremu w służbie cywilnej odpowiada dodatek zadaniowy, przyznawany za wykonanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, których nie przewiduje zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy."
  To jest legalny nielegalny sposób na to, jak zarobić więcej w budżetówce korzystając z takiej możliwości. Szef usuwa z zakresu obowiązków urzędasa czynności, które dotychczas wykonywał on za podstawowe wynagrodzenie. Wynagrodzenie nie ulega obniżeniu, za to za wykonywanie czynności usuniętych z zakresu obowiązków urzędas dostaje dodatek specjalny (stały, okresowy - do wyboru) i prawdopodobnie jego część odpala szefowi, aby ten czasem nie wpisał usuniętych czynności z zakresu obowiązków z powrotem do tego zakresu czynności.
  0
  zgłoś
 • Maciek
  2015-07-31 18:50
  Autor tego artykułu nie do końca chyba sam wie co pisze. Zniżki na PKP w wysokości 78% dla żołnierzy odbywających niezawodową służbę wojskową? Proszę mi powiedzieć jak może być niezawodowa służba wojskowa w polskiej armii skoro w całości jest zawodowa od 2010? Poza tym Straż Graniczna, Służba Celna, ŻW i Policja skoro jedzie pociągiem w mundurze to na 99% wykonuje obowiązki służbowe, więc pytam dlaczego mieliby płacić za bilety skoro to ich praca?
  Panowie dziennikarze broniąc swoich przywilejów wskazują przywileje innych. Żałosne. Autor tego artykułu nie powinien dostać pieniędzy za brak rzetelności oraz wszystkie przekłamania.
  1
  zgłoś
 • Valejo
  2015-07-31 01:59
  w PSP fundusz remonto to jakieś 200 zł raz w roku - nawet dobrej farby się nie kupi; Dodatek do munduru. .. nie stać mnie na marynarkę za 500 zł, a stać by mnie było na mundur za 1 tys?Biała koszula z nadrukiem PSP to prawie 200,gdzie podobna to tylko 80 zet... Ale to są dodatki. Ludzie ogarnij cie swoją wiedzę. Dodatki do munduru to państwo a nie funkcjonariusz. Dodatek do domu - mieszkaniowa. Decydentom powinno zależeć na formacjach dbających o bezpieczeństwie mieszkańców,przyciągnięcie nowych do służby za "psie" pieniadze. Jak twierdzić, że chłopaki na podziale bojowym nic nie robią tylko czekają na telefon,to spróbujcie tylko przejść : komorę dymowa,rozgorzenia,testy Harvard i testy sprawności owe. Poza tym kartkówki, sprawdziany i Bóg wie co jeszcze. Gratuluję tym co są Ombibusami,bo ja po 25 latach służby w PSP na podziale bojowym mam dość : oglądania zwłok, krzyku matek gdy giną dzieci,próby ratowania komuś życia narażając swoje by później okazało się, ze to nie miało sensu. Pycha pada i żadne pieniądze tego nie wynagrodzi. ...
  0
  zgłoś
 • nauczyciel dypolmowany
  2015-07-30 22:54
  O muszę zwrocic się o doplatę do wynagrodzenia , skoro jako dyplomowany nauczyciel zaraniam 5 tyś na zeznaniu PIT jest 58000 tys za 2014r. to brakuje 2000 .Dziekuję za info
  0
  zgłoś
 • nauczyciel
  2015-07-30 22:50
  A od kiedy soboty i niedziele zaliczane sa do urlopu - ferie trwaja 10 dni nie 14 - żenujący brak elementarnej wiedzy zazdrosnych dziennikarz
  0
  zgłoś
 • anna
  2015-07-30 13:57
  A gdzie pracownicy Lasów Państwowych - państwa w państwie ? Grecja w Polsce.
  0
  zgłoś
 • 2bylec
  2015-07-30 13:25
  A kto broni nie-budżetówce wypłacać 13 i 14?
  0
  zgłoś
 • plemnipotent
  2015-07-29 20:12
  Głupi potrafi tylko zazdrościć innym bo wydaje mu się , że i wszyscy inni maja lepiej. Zęby być urzędnikiem trzeba być człowiekiem wykształconym , mieć predyspozycje i umiejętności , zaś kopać doły potrafi każdy imbecyl.
  4
  zgłoś
 • T1000
  2015-07-29 17:22
  Napiszę, że w Niemczech urzędnicy mają przywileje emerytalne, bo tam państwo wie, że oni mu służą i należy im się po wielu latach służby godne życie.

  W Polsce urzędnik na emeryturze to nędzarz, bo sam nie da rady nic zaoszczędzić w tym kraju niskich pensji i wysokich kosztów życia.
  0
  zgłoś
 • T1000
  2015-07-29 17:19
  Za to dziennikarze w Polsce mają jeden wielki przywilej: wolno im bezkarnie wypisywać największe bzdury i dostają za to jeszcze duże pieniądze.
  0
  zgłoś
 • wiem
  2015-07-29 12:33
  zgadzam się z twierdzeniem, że to dziennikarze są świętymi krowami. Piszą totalne bzdury , fragmenty wyjęte z całości, półprawdy , insynuacje i jeszcze im za to płacą. Skandal
  0
  zgłoś
 • samorząd
  2015-07-29 09:24
  Moja podwyżka w samorządzie, nie pamiętam już kiedy, wyniosła 97 zł brutto. Nagrodę przyznaną przez przełożonego widziałam na koncie chyba ze 3 lata temu.
  Zapomniano o wysokich emeryturach dla wszelkiej maści funkcjonariuszy przyznanych za komuny i obecnie w pełnej wysokości wypłacanych.

  Gwoli wyjaśnienia - trzynastka to wynagrodzenie miesięczne wypłacane rocznie, a nie jak napisał autor "dodatkowe wynagrodzenie roczne". Wszyscy byśmy chcieli, żeby było tak jak tu piszą.

  A tak na marginesie nasze przywileje w [porównaniu do greckich to "kasza z mlekiem". Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy, jako biedne społeczeństwo na dorobku, pomagać Grecji w spłacaniu ich długów wobec banków niemieckich i francuskich, bo tak naprawdę to tam one idą bezpośrednio, a nie do Grecji. Jak to mówią "jest ryzyko jest zabawa". Zabawa skończyła się dla banksterów i zostało tylko ryzyko, więc dlaczego jego konsekwencje mamy ponosić my - społeczeństwo???
  0
  zgłoś
 • murarz
  2015-07-29 08:27
  Brakuje jeszcze kolejarzy, górników i - jedynych świętych i sprawiedliwych - dziennikarzy.
  0
  zgłoś
 • ef
  2015-07-28 20:02
  artykuł po to by antagonizować społeczeństwo. Każdy ma prawo wybrania sobie zawodu i to jest demokracja.
  0
  zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej