statystyki

Szef nie powinien odmawiać kobiecie w ciąży zwolnienia z pracy na czas badania lekarskiego

autor: Maria Kuźniar09.12.2015, 19:00
Kobieta w ciąży w pracy

Kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie.źródło: ShutterStock

Pani Agnieszka jest w zaawansowanej ciąży. – Odkąd szef dowiedział się, że będę mieć dziecko, nasze kontakty mocno się popsuły. Kiedy sporadycznie zdarzało się, że musiałam pójść do lekarza w godzinach pracy, było jeszcze gorzej. Ostatnio, kiedy zapytałam, czy mogę wyjść pół godziny wcześniej, usłyszałam, że mogę to zrobić tylko pod warunkiem odpracowania tego czasu, bo skoro pracuję na część etatu, mam większe możliwości takiego ustalenia godziny wizyt lekarskich, żeby nie kolidowały z pracą. Czy szef ma rację – pyta czytelniczka.

Kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie, ma też nieco większe uprawnienia. Dotyczy to również wizyt lekarskich właśnie związanych z ciążą. Pracodawca nie ma prawa odmówić wówczas takiej pracownicy zwolnienia z pracy. Nie ma przy tym znaczenia wielkość etatu, czas zatrudnienia czy rodzaj umowy o pracę – na czas określony czy nieokreślony. Okres zwolnienia obejmuje czas przeprowadzenia badań, potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z wizytą lekarską. Warto podkreślić, że pracodawca nie może też wymagać od podwładnej odpracowania takiego zwolnienia, nie ma również prawa do obniżenia wynagrodzenia. Przepisy wyraźnie wskazują, że za czas nieobecności w pracy w związku z ciążą pracownica zachowuje pełne prawo do wynagrodzenia.

Należy jednak pamiętać, że nie każde badanie lekarskie zlecone kobiecie spodziewającej się dziecka będzie uprawniało do zwolnienia z pracy. Badanie musi mieć związek z ciążą, o ich rodzaju i częstotliwości decyduje lekarz. Z zasady jednak nie powinno się wybierać takich godzin badań, które będą wymagały zwolnienia z pracy. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest możliwość samodzielnego wybrania daty i godziny badania. Zazwyczaj można się jedynie dostosować do zaproponowanego terminu.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Hfjfnd(2015-12-10 06:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ot, Polska. Kraj w którym szanuje się kobiety, a ruchy pro life krzyczą w obronie nienarodzonych...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane