Poszukiwanie pracy to proces, którego powodzenie bardzo często zależy od naszego nastawienia. Znalezienie nowego zajęcia wcale nie musi być trudne i stresujące! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, a także odważnie wykorzystywać nieszablonowe sposoby, by szanse na nowy etat zdecydowanie wzrosły. Jak powinno to wyglądać w praktyce? Radzi ekspert Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People.
1 Wielu ludzi wciąż do szukania pracy wykorzystuje jedynie internet i ma tendencję do wysyłania setek CV online, praktycznie w ciemno. Warto jednak pomyśleć o zupełnie innych sposobach. –Tylko nieliczni wpadają na pomysł, żeby osobiście przejść się do firmy i dotrzeć bezpośrednio do człowieka, który zajmuje się rekrutacją, by zapytać o szczegóły dotyczące wymagań względem kandydatów. Dobrze sprawdzają się też CV niestandardowe, na przykład w postaci wysyłek kreatywnych skierowanych do konkretnych osób w firmie odpowiedzialnych za zatrudnienie – radzi specjalista ds. rekrutacji z agencji pracy GP People. – Dobrym pomysłem jest również podpytanie znajomych, czy w miejscach, w których pracują, nie odbywa się właśnie nabór nowych pracowników – dodaje. Pamiętajmy, że obecnie pracę można również znaleźć w mediach społecznościowych czy na różnego rodzaju forach branżowych – odwiedzajmy więc nie tylko portale z ogłoszeniami o pracę.
ShutterStock
2 Warto również wziąć pod uwagę skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Dla osób szukających pracy jest to bezpłatne. Dzięki temu w szybki i prosty sposób mamy możliwość konsultacji ze specjalistą oraz zyskujemy dostęp do wielu ofert. Pośrednictwo pracy to nowoczesne podejście do jej poszukiwania, które może ułatwić cały proces rekrutacji. Nie bójmy się więc korzystać z pomocy wykwalifikowanych osób oraz ich wiedzy.
ShutterStock
3 Wyższe wykształcenie przestało być już gwarantem znalezienia dobrej posady. Nie stresuj się więc jego brakiem. Dziś najbardziej bowiem liczy się doświadczenie, zapał oraz w ogromnej mierze twoje nastawie. – Do naszej agencji pracy równie często zgłaszają się zarówno absolwenci uczelni, jak i osoby ze średnim czy też zawodowym wykształceniem – mówi przedstawicielka GP People. – Obecnie bowiem dla pracodawców najważniejszy jest nie sam dyplom, ale dodatkowe kwalifikacje i unikalne umiejętności oraz gotowość do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych kompetencji – dodaje.
ShutterStock
4 Dobrym sposobem nie tylko na rozpoczęcie pracy zawodowej jest poszukanie tymczasowego zatrudnienia. Takie rozwiązanie pozwala na uelastycznianie godzin pracy oraz dostosowanie ich do własnego trybu życia, a co najważniejsze zdobycie doświadczenia w różnych obszarach. To właśnie dlatego wielu nie tylko młodych ludzi świadomie się na nie decyduje.
ShutterStock
5 W poszukiwaniu pracy, oprócz pozytywnego nastawiania, najważniejsze wciąż pozostają tak podstawowe kwestie, jak dobrze przygotowane CV i poprawnie napisany list motywacyjny. To oczywiste sprawy, jednak wielu ludzi wciąż o tym zapomina i popełnia błędy. – Obecnie żeby wyróżnić się wśród innych kandydatów, trzeba stawiać na niestandardowe rozwiązania. Wideo-CV i filmiki zamieszczane na YouTube, zaskakująca grafika lub wyjątkowe umiejętności i zainteresowania – to tylko nieliczne pomysły na to, aby zwrócić na siebie uwagę rekruterów. Warto spróbować – zachęca Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People.
ShutterStock