ZUS dobrze zarobił na zleceniach. Umowy o dzieło też zostaną oskładkowane?

autor: Bożena Wiktorowska30.11.2016, 07:28; Aktualizacja: 30.11.2016, 08:01
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

Żądania związkowców są na rękę rządowi, który po przeglądzie systemu emerytalnego rekomendował oskładkowanie także umów o dzieło.źródło: ShutterStock

Rada Ministrów rekomenduje oskładkowanie dzieł. O tym, że jest to dobry kierunek, świadczą dodatkowe miliony jakie wpłynęły na konto ZUS po przymusowym opłacaniu składek od umów-zleceń do wysokości płacy minimalnej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • nbb(2016-12-02 19:23) Zgłoś naruszenie 20

  Co ze składka na fundusz rentowy, gdy nie jest wykorzystany, to należałoby wprowadzic dodatek do emerytury.

  Odpowiedz
 • Borzoi(2016-11-30 16:03) Zgłoś naruszenie 30

  Odpowiedz dla pracownik: Poseł ma kwotę wolną 30 tyś a Ty aż 3 tyś ponieważ to poseł prawo ustala. Gdyby to robił suweren to było by odwrotnie.

  Odpowiedz
 • obywatelsiepyta(2016-11-30 13:53) Zgłoś naruszenie 12

  ...zarobil...Kiedy ZUS zostal sprywatyzowany" i czy mozna w zwiazku z tym po osiagnieciu wieku wymaganego okresu zabrac zdeponowane pieniadze?Czy przelicznik bedzie 10 000 zl starych rowna sie 1 zl nowych?

  Odpowiedz
 • Karllos (2016-11-30 12:49) Zgłoś naruszenie 99

  w końcu ten kraj dąży do normalności... jak można było pozwolić żeby ludzie pracujący (obojętnie czy na umowę zlecenie czy o dzieło) nie byli ubezpieczeni, nie odkładało się na ich emerytury.... tylko dlatego żeby mniej obciążać pracodawców... przecież to doprowadziło do patologii na skalę światową... wszędzie umowy śmieciowe bez składek

  Odpowiedz
 • przedsiębiorca(2016-11-30 10:57) Zgłoś naruszenie 52

  A dlaczego nikt nie napisze, że ZUS przeżera 70% moich wpłaconych składek emerytalnych oraz 100% wypadkowych, chorobowych i rentowych: ostatnie 20 lat zero zwolnień lekarskich, z publicznej służby zdrowia praktycznie nie korzystam (zdrowotne odlicza się w części 7.75% od podatku, za badania płacę z własnej kieszeni), wypadek ani renta mi nie grozi, a rokowania na emeryturę z ZUS coraz niższe. Wszystko roztrwonione. Proszę napisać wprost: składki ZUS to podatek!

  Odpowiedz
 • mateusz45(2016-11-30 09:22) Zgłoś naruszenie 74

  niech się zastanowią co robią, b nie mają pojęcia jak funkcjonują wolne zawody a przede wszystkim artyści. Oni sami muszą szukać sobie zleceniodawców,, przygotowywać utwory i tworzyć oraz kupować lub szyć stroje sceniczne. Również dojeżdżać na własny koszt. To wszystko są ogromne koszty. Jak dodać do tego składkę na ZUS i zdrowotną to ile musiałaby wzrosnąć kwota za dzieło. Zleceniodawcy nie chcą więcej płacić a tym samym będzie wywoływać to skutki mniej zamówień na występy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Zaczną też odpadać z zamówień artyści. To cios w branżę artystyczną.. Może wypowiedziałby się prof. Gliński i stanął w obronie aktorów i muzyków!!!!!!!

  Odpowiedz
 • pracownik(2016-11-30 09:18) Zgłoś naruszenie 321

  Dlaczego kwota wolna od podatku POSŁÓW I SENATORÓW wynosi 30 tyś.zł a moja tylko ok.3 tyś.zł?Proszę mi to wyjaśnić?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sn(2016-11-30 08:36) Zgłoś naruszenie 152

  Tak to małe firmy dają ok.65 % zatrudnienia i jeszcze utrzymują adm.Rządową ,Sejm.Senat, Samorząd ,bo płacą podatki VAT, CIT ,PDOF, PDOP, natomiast te wielkie korpo USA załatwiły sobie przez lobbistów z grubą kasą , kanały do krętactw unikania płacenia podatków w kraju powstania dochodu(za CIT 8 19 %+15 %) ,wyprowadzają za 1-2 % na wyspy raje przez Jersy,Cypr, Luksemburg -Junkersa, Panamę, Kajmany,Irlandię itp. Korzystają natomiast z usług tych państw (ulgi mają nawet podatkowe !!!) -administracji-Policji,Straży Pożarnej, dróg, infrastruktury miast, szpitali, nie płacą tu na równi z innymi podatków,obciążeń jakie mają małe firmy i osoby. Rząd nie daje sobie rady z tymi korpo ,mlderami z USA, Kanady i innymi (podpisał nawet CETA będzie jeszcze słabszy i pozywany na arbitraż kolesi, a już stracił ok.13 mld PZU ) , a zdziera ostatnią koszulę z tych małych krajowych ,czyli jest ich niszczycielem !!!!.Panie V-ce Premierze Morawiecki ,gdzie są Pana ułatwienia,zmniejszanie obciążeń szczególnie dla tych małych firm ????.

  Odpowiedz
 • Piotrek(2016-11-30 08:23) Zgłoś naruszenie 147

  Fiskus czeski, brytyjski, słowacki i pewnie jeszcze wielu innych krajów się ucieszy... Ja wykonuje umowy o dzieło i po oskładkowaniu momentalnie zmieniam formę prowadzenia działalności (jeszcze nie wiem, najprawdopodobniej na LLC z Delaware).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kuba(2016-11-30 08:17) Zgłoś naruszenie 227

  ....a Ja nie wpłaciłem przez całe zycie do ZUSU prawie nic. Cały czas praca na czarno. Nie muszą mi przeprowadzać kontroli gdy choruje ,że niby nadużywam zwolnienia ,nie muszą mi wypłacać renty której i tak bez ucietej głowy lub wielkich pleców nie dostałbym, nie muszą mnie wsysyłać do sanatorium gdzie jeżdzą tylko głownie rolnicy gdyż to Oni tylko poza urlopem mają czas, Nie muszą mi nawet dawć emerytury na starość gdyż albo po 40 latach pracy podnieśli by mi wiek emerytalny abym nie dozył lub dozył do trumny obiecująć zamiennie taaaaaką emeryture -czytaj figę--a co najważniejsze żaden POlityczny ćpun zwany Premierem nie jeżdzi za moja kase na wycieczki zycia do Maciu Piciu. Leczenie ,i tak za większość płace prywatnie a na ciężkie choroby mam rzeczywiste ubezpieczenie ale nie w ZUSie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane