statystyki

A1 tylko dla cudzoziemców mieszkających w Polsce

autor: Karolina Schiffter03.11.2016, 08:41; Aktualizacja: 03.11.2016, 09:58
Pracodawca przed wysłaniem pracownika do innego państwa członkowskiego uzyskuje dla niego z ZUS zaświadczenie A1.

Pracodawca przed wysłaniem pracownika do innego państwa członkowskiego uzyskuje dla niego z ZUS zaświadczenie A1.źródło: ShutterStock

Polska firma zatrudnia obywatela Ukrainy jako przedstawiciela handlowego. Do obowiązków pracownika należą m.in. spotkania z klientami oraz prezentacje produktów pracodawcy. Cudzoziemiec na stałe mieszka na Ukrainie, jednak w związku z pracą często podróżuje do Polski i tu wykonuje większość swojej pracy. Wyjeżdża także do krajów Unii Europejskiej. Pracownik posiada polską wizę. Czy pracodawca może uzyskać dla niego zaświadczenie A1 z ZUS?

Skoro pracownik pracuje przede wszystkim w Polsce, tu też podlega ubezpieczeniom społecznym. Posiadanie polskiego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego nie skutkuje jednak automatycznym objęciem odpowiednimi ubezpieczeniami w innych państwach UE. Pracownicy, którzy nie mieszkają w Polsce, nie mogą skorzystać z takiego przywileju.

Kwestie ubezpieczenia pracowników wyjeżdżających w delegacje do innych państw UE regulują dwa rozporządzenia unijne: nr 883/2004 (z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) i 987/2009 (z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004). Co do zasady w czasie delegowania pracownik podlega nadal polskiemu ubezpieczeniu społecznemu. Aby tak było przez cały okres oddelegowania, należy m.in. utrzymywać stosunek pracy pomiędzy delegującym pracodawcą i pracownikiem, a przewidywany czas oddelegowania nie powinien przekraczać 24 miesięcy. Ponadto pracownik nie może być wysłany, żeby zastąpić kogoś, kto zakończył swój okres oddelegowania.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane