statystyki

A1 tylko dla cudzoziemców mieszkających w Polsce

autor: Karolina Schiffter03.11.2016, 08:41; Aktualizacja: 03.11.2016, 09:58
Pracodawca przed wysłaniem pracownika do innego państwa członkowskiego uzyskuje dla niego z ZUS zaświadczenie A1.

Pracodawca przed wysłaniem pracownika do innego państwa członkowskiego uzyskuje dla niego z ZUS zaświadczenie A1.źródło: ShutterStock

Polska firma zatrudnia obywatela Ukrainy jako przedstawiciela handlowego. Do obowiązków pracownika należą m.in. spotkania z klientami oraz prezentacje produktów pracodawcy. Cudzoziemiec na stałe mieszka na Ukrainie, jednak w związku z pracą często podróżuje do Polski i tu wykonuje większość swojej pracy. Wyjeżdża także do krajów Unii Europejskiej. Pracownik posiada polską wizę. Czy pracodawca może uzyskać dla niego zaświadczenie A1 z ZUS?

Skoro pracownik pracuje przede wszystkim w Polsce, tu też podlega ubezpieczeniom społecznym. Posiadanie polskiego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego nie skutkuje jednak automatycznym objęciem odpowiednimi ubezpieczeniami w innych państwach UE. Pracownicy, którzy nie mieszkają w Polsce, nie mogą skorzystać z takiego przywileju.

Kwestie ubezpieczenia pracowników wyjeżdżających w delegacje do innych państw UE regulują dwa rozporządzenia unijne: nr 883/2004 (z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) i 987/2009 (z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004). Co do zasady w czasie delegowania pracownik podlega nadal polskiemu ubezpieczeniu społecznemu. Aby tak było przez cały okres oddelegowania, należy m.in. utrzymywać stosunek pracy pomiędzy delegującym pracodawcą i pracownikiem, a przewidywany czas oddelegowania nie powinien przekraczać 24 miesięcy. Ponadto pracownik nie może być wysłany, żeby zastąpić kogoś, kto zakończył swój okres oddelegowania.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane