statystyki

Piramida finansowa ukryta za telepracą

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.09.2016, 19:30
praca pracownik

Istnieje możliwość zawarcia z pracownikiem umowy, w której ten zobowiąże się przejąć na siebie obowiązek odprowadzania składek do ZUSźródło: ShutterStock

Angielska firma nie może żądać opłacenia przez pracownika ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii, skoro ten wykonuje pracę na odległość i przebywa w Polsce. To może być piramida finansowa.

Agencja zatrudnienia, która określa się jako zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, ogłosiła rekrutację na zdalnych pracowników. Z ogłoszenia wynikało, że mieli oni pracować dla brytyjskiego sklepu online. Warunki? Praca miałaby być wykonywana bez ruszania się z fotela (i to w Polsce), o wybranej przez siebie porze przez 15 lub 30 godzin tygodniowo. Oferowane wynagrodzenie to ok. 3 tys. zł brutto (w formacie 15-godzinnym – ok. 1,5 tys. zł). Nie jest potrzebne żadne doświadczenie. Firma stawia tylko jeden warunek: „Aplikanci bez uprzedniego doświadczenia w pracy w Wielkiej Brytanii i niedysponujący numerem National Insurance będą musieli uiścić ubezpieczenie zewnętrzne w wysokości 250zł”. Eksperci ostrzegają jednak przed podobnymi ofertami pracy i wskazują, jakie zasady powinny zostać zachowane w przypadku zatrudniania pracowników do pracy zdalnej na rzecz zagranicznych firm.

Sprawdź, zanim zapłacisz

– Ogólnie praca zza biurka w Polsce dla firmy w Wielkiej Brytanii jest możliwa – mówi Karolina Schiffter, adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch. Taki rodzaj zatrudnienia, mimo że jest egzotyczną formą świadczenia pracy, nie budzi zastrzeżeń specjalistów. Ale opisywana powyżej oferta, którą zamieściła agencja, już tak.

– Warunki, jakie podaje agencja, wydają się bardzo osobliwe – zauważa Magdalena Skwara, radca prawny w zespole prawa pracy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Podkreśla, że w Polsce agencje zatrudnienia mają prawo pobierać opłaty jedynie od kandydatów kierowanych do pracy za granicą. Co więcej, opłaty mogą obejmować wyłącznie kwoty faktycznie poniesionych kosztów związanych np. dojazdem i powrotem, wydaniem wizy, badaniami lekarskimi, tłumaczeniem dokumentów. – W tym przypadku, ponieważ praca będzie wykonywana w Polsce z domu pracownika, nie można pobierać takich opłat – wskazuje Skwara.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane