statystyki

Kiedy szef musi dać pracownikowi wolne

autor: Grzegorz Mitura09.08.2016, 18:00
rekrutacja, praca, pracownik

Urlop okolicznościowy to potoczna nazwa zwolnienia udzielanego przez pracodawcę w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownikaźródło: ShutterStock

Pracodawca powinien zwolnić pracownika od zajęć, jeżeli taki obowiązek wynika z kodeksu pracy albo innych przepisów. Nie zawsze jednak za okres tego zwolnienia podwładny otrzyma normalne wynagrodzenie.

Czy urlop z tytułu urodzenia dziecka należy się matce

Nasza pracownica w zeszłym roku urodziła bliźnięta. Teraz wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim i wystąpiła o 4 dni urlopu okolicznościowego z tego tytułu. Czy taki urlop jej się należy?

NIE

Udzielenie tego zwolnienia matce nie jest możliwe. Po urodzeniu dziecka przebywa ona bowiem na urlopie macierzyńskim, co oznacza, że z tytułu urodzenia potomka korzysta z innego, korzystniejszego uprawnienia. A zatem pracodawca, choćby nawet chciał, nie może udzielić jej tego zwolnienia – ani zaraz po porodzie, ani w momencie powrotu do pracy. Dodatkowo warto podkreślić, że dwa dni udzielane ojcu (pracownikowi) ze względu na urodzenie się dziecka nie zależy od liczby potomków, które przyszły na świat przy jednym porodzie. Bez względu na to, czy urodzi się jedno, czy np. troje, może on skorzystać tylko z dwóch dni wolnych.

Podstawa prawna


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane