statystyki

Pracownik musi się wstrzymać od konkurencji z własnym pracodawcą

autor: Adam Sroga08.08.2016, 09:53; Aktualizacja: 08.08.2016, 10:08
Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej powinien być sformułowany w umowie.

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej powinien być sformułowany w umowie.źródło: ShutterStock

Jednym z obowiązków pracownika jest dbałość o dobro zakładu pracy. Naruszy ten obowiązek, jeśli podejmie działalność konkurencyjną w stosunku do swojego pracodawcy bez jego zgody. Brak klauzuli o zakazie konkurencji nie uprawnia jeszcze pracownika do podjęcia i prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec aktualnego pracodawcy. Jeśli dochodzi do zawarcia umowy o zakazie konkurencji, to może ona zostać potraktowana jako konkretyzacja ogólnego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.

Gdy ktoś pracuje na szkodę zakładu

Termin „konkurencja” oznacza rywalizację, współzawodnictwo między podmiotami lub osobami zainteresowanymi w osiągnięciu tego samego celu (por. wyrok SA w Gdańsku z 11.10.2012 r., III APa 18/12). Działalność konkurencyjna wobec pracodawcy może polegać na prowadzeniu przez pracownika samodzielnie, we własnym imieniu i na własny rachunek działalności, której przedmiot choćby częściowo pokrywa się z zakresem działalności przedsiębiorstwa pracodawcy. Za taką uznać należy wszelką działalność, która mogłaby negatywnie oddziaływać na interesy prowadzone przez pracodawcę. Dla przykładu: pracownik przekierował rozmowy z telefonu firmowego na prywatny, drukował wizytówki firmy z prywatnym numerem telefonu, sporządzał bazę danych klientów pracodawcy, do których kierował następnie pisma reklamowe nowej firmy w szacie i treści zbliżonej do poprzednio wysyłanych przez pracodawcę. Tego typu czynności uznał sąd za zmierzające do przejęcia klientów pracodawcy, a przez to – działalność konkurencyjną (por. wyrok SA w Białymstoku z 13.02.2014 r., III APa 2/14).

Pisemna umowa


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane