statystyki

O utracie zaufania nie może decydować subiektywne i arbitralne odczucie przełożonego

autor: Artur Radwan08.08.2016, 07:34; Aktualizacja: 08.08.2016, 09:32
pracownik praca

Od marca 2013 r. zasady pracy pracownika uległy zmianie.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może przerzucać na pracownika odpowiedzialności za złą organizację pracy. Nie może też żądać od niego bezzasadnych deklaracji – orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik był zatrudniony w sanatorium w pełnym wymiarze, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na stanowisku młodszego asystenta rehabilitacji. Do jego obowiązków należało m.in. wykonywanie grupowych i indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych na salach gimnastycznych, basenie, oddziałach i innych medycznych komórkach organizacyjnych. 9 lutego 2013 r. otrzymał od pracodawcy karę upomnienia. Jako jej podstawę wskazano niedopełnienie obowiązków służbowych polegające na pozostawieniu dzieci bez opieki po zakończonych zajęciach na basenie. Ukarany złożył sprzeciw, a pracodawca go odrzucił. Mężczyzna odwołał się do sądu I instancji, który uchylił karę porządkową.

Od marca 2013 r. zasady pracy pracownika uległy zmianie. Został odsunięty od pracy z pacjentami niepełnoletnimi. Ponadto pracodawca zarządził, aby rehabilitanci po zakończonych zajęciach osobiście odprowadzali tych pacjentów na oddziały sanatoryjne.

Następnie 24 października 2013 r. prezes zarządu spółki zapytał go, czy w podobnej sytuacji, jaka zdarzyła się w 9 lutego 2013 r., nie pozostawi dzieci bez opieki, lecz zwróci się o pomoc do kierownika działu rehabilitacji lub pielęgniarki. Asystent rehabilitanta jednak pisemnie oświadczył, że nie czuje się winny za zdarzenie z lutego i nie ma podstaw, aby oczekiwać od niego składania oświadczeń. Kilka dni później pracodawca rozwiązał z nim umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jako uzasadnienie wskazał m.in. utratę zaufania spowodowaną brakiem jednoznacznej deklaracji o podporządkowaniu się i przestrzeganiu ustalonych przez pracodawcę zasad opieki nad niepełnoletnimi pacjentami.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane