statystyki

O utracie zaufania nie może decydować subiektywne i arbitralne odczucie przełożonego

autor: Artur Radwan08.08.2016, 07:34; Aktualizacja: 08.08.2016, 09:32
pracownik praca

Od marca 2013 r. zasady pracy pracownika uległy zmianie.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może przerzucać na pracownika odpowiedzialności za złą organizację pracy. Nie może też żądać od niego bezzasadnych deklaracji – orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik był zatrudniony w sanatorium w pełnym wymiarze, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na stanowisku młodszego asystenta rehabilitacji. Do jego obowiązków należało m.in. wykonywanie grupowych i indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych na salach gimnastycznych, basenie, oddziałach i innych medycznych komórkach organizacyjnych. 9 lutego 2013 r. otrzymał od pracodawcy karę upomnienia. Jako jej podstawę wskazano niedopełnienie obowiązków służbowych polegające na pozostawieniu dzieci bez opieki po zakończonych zajęciach na basenie. Ukarany złożył sprzeciw, a pracodawca go odrzucił. Mężczyzna odwołał się do sądu I instancji, który uchylił karę porządkową.

Od marca 2013 r. zasady pracy pracownika uległy zmianie. Został odsunięty od pracy z pacjentami niepełnoletnimi. Ponadto pracodawca zarządził, aby rehabilitanci po zakończonych zajęciach osobiście odprowadzali tych pacjentów na oddziały sanatoryjne.

Następnie 24 października 2013 r. prezes zarządu spółki zapytał go, czy w podobnej sytuacji, jaka zdarzyła się w 9 lutego 2013 r., nie pozostawi dzieci bez opieki, lecz zwróci się o pomoc do kierownika działu rehabilitacji lub pielęgniarki. Asystent rehabilitanta jednak pisemnie oświadczył, że nie czuje się winny za zdarzenie z lutego i nie ma podstaw, aby oczekiwać od niego składania oświadczeń. Kilka dni później pracodawca rozwiązał z nim umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jako uzasadnienie wskazał m.in. utratę zaufania spowodowaną brakiem jednoznacznej deklaracji o podporządkowaniu się i przestrzeganiu ustalonych przez pracodawcę zasad opieki nad niepełnoletnimi pacjentami.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane