Zatrudniony stawił się do pracy pomimo złego samopoczucia. Pracodawca wręcza mu wypowiedzenie. Po jego otrzymaniu podwładny udaje się do lekarza i otrzymuje zwolnienie lekarskie świadczące o jego niezdolności do pracy w tym dniu. Czy złożone przez firmę wymówienie narusza przepisy?
Piotr Nietrzpiel radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” sp. k. / Dziennik Gazeta Prawna
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie urlopu zatrudnionego, a także w trakcie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Tak wynika z art. 41 k.p. Przepis ten odnosi się także do sytuacji niezdolności do pracy z powodu choroby, która bez wątpienia jest przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w firmie. Należy jednak zwrócić uwagę, iż sama niezdolność nie przesądza o tym, iż zatrudniony nie stawi się w pracy i nie będzie jej świadczył, zwłaszcza w wypadku, gdy jego zły stan zdrowia nie został wcześniej potwierdzony przez lekarza. Wobec powyższego w judykaturze ugruntowało się stanowisko, iż ochrona przed wypowiedzeniem wynikająca z przywołanego przepisu powiązana jest nie tylko z samą niezdolnością do wykonywania obowiązków, ale również z faktyczną nieobecnością podwładnego w firmie z tego powodu (okoliczności te powinny wystąpić łącznie). Objęcie pracownika ochroną przed wypowiedzeniem następuje więc najwcześniej z chwilą przerwania pracy z powodu niezdolności do niej, która uniemożliwia mu świadczenie zadań.
W opisywanej sytuacji znaczenie ma zatem to, że zatrudniony był obecny w pracy i wykonywał obowiązki wynikające z umowy lub też pozostawał w gotowości do ich świadczenia. Dobrowolne wykonywanie zadań pomimo choroby uchyla ochronę ustanowioną w art. 41 k.p. Należy jednak dodać, iż za nieobecność w pracy można uznać sytuację, w której zatrudniony stawił się w firmie, ale np. w celu przekazania zwolnienia lekarskiego, a nie świadczenia pracy.
Jeżeli zatem w chwili dokonania wypowiedzenia pracownik wykonuje swoje obowiązki pomimo choroby, to nie korzysta on z ochrony przewidzianej w art. 41 k.p. Złożone mu w tym czasie wypowiedzenie nie narusza wskazanego przepisu.