statystyki

Szef służby cywilnej: Urzędnicy (nie) muszą szkolić się w KSAP [WYWIAD]

autor: Artur Radwan04.06.2016, 11:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:00
podatki dokumenty urzędnik

"KSAP ma przede wszystkim wyspecjalizowaną kadrę, a politycy i osoby zajmujące ważne stanowiska w państwie są zapraszani jedynie do wygłoszenia wykładów na temat swojej działalności"źródło: ShutterStock

- Jeśli szef urzędu będzie chciał zlecić szkolenie prywatnej firmie, to będzie mógł to zrobić. Trzeba jednak pamiętać, że KSAP została powołana po to, by szkolić urzędników - mówi w wywiadzie dla DGP Dobrosław Dowiat-Urbański, szef służby cywilnej.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej, który zakłada m.in. uproszczenie możliwości prowadzenia przez tę uczelnię szkoleń dla całej administracji. Czy to ma być sposób na ożywienie placówki?

Chcę, aby KSAP mogła sprawnie wypełniać swoją ustawową misję: kształcenie i przygotowywanie do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadr wyższych urzędników administracji Rzeczypospolitej Polskiej. Chcę wykorzystać jej potencjał organizacyjny i dydaktyczny. KSAP jako jednostka rządowa nie powinna być traktowana jak zwykły wykonawca, którego musimy wyłonić w rywalizacji z innymi firmami.

Dobrosław Dowiat-Urbański szef służby cywilnej

Dobrosław Dowiat-Urbański szef służby cywilnej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

A czy jest coś złego w rywalizacji?

Dobrze, gdy na rynku jest konkurencja. Chcę zaznaczyć, że nie będzie żadnych ograniczeń w tym zakresie. Jeśli szef urzędu będzie chciał zlecić szkolenie prywatnej firmie, to będzie mógł to zrobić. Trzeba jednak pamiętać, że KSAP została powołana po to, by szkolić urzędników. Weźmy na przykład postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie. W ustawie jest zapisane, że przeprowadza je KSAP. W związku z tym nie ogłaszamy przetargu w tej sprawie, choć można sobie wyobrazić taką formułę, że jakaś firma zorganizuje to postępowanie. Jest to jednak ustawowe zadanie szkoły. Podobne rozwiązanie wprowadzamy w zakresie szkoleń.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • T1000(2016-06-04 11:42) Zgłoś naruszenie 60

    Panie Radwan, dlaczego nie padło pytanie, kiedy zostaną zlikwidowane jaskrawe różnice w zarobkach w poszczególnych ministerstwach i urzędach centralnych? Kiedy wreszcie ktoś zlikwiduje ten chory podział na superministerstwa spraw zagranicznych i rolnictwa, gdzie zarabia się dwa razy więcej niż w innych??? Jaka jest podstawa prawna tak jaskrawej dyskryminacji płacowej???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tomek(2016-06-06 07:50) Zgłoś naruszenie 20

    Treść artykułu stoi w sprzeczności z jego tytułem??!!!??!!!????!!!!!???? O co chodzi??! Może jakś diagnoza?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane